Dzieci za darmo, a dorośli taniej. Zmiany w KZK GOP

Chorzowianin 2017-12-27 | Komentarzy: 0
Od 1 stycznia 2018 roku KZK GOP wprowadza nową taryfę. Dzieci i młodzież do 16 lat pojadą komunikacją miejską za darmo a korzystający z karty ŚKUP dorośli zapłacą mniej. Rozszerzony zostanie zakres obowiązywania biletów jednorazowych na teren MZK Tychy. Wszystko w związku z powstaniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Dzieci za darmo, a dorośli taniej. Zmiany w KZK GOP

KZK GOP jako jedna z trzech metropolitalnych instytucji wprowadza ujednoliconą taryfę. | Na zdjęciu: Punkt Obsługi Pasażera w Chorzowie

Od kiedy metropolia stała się faktem, mieszkańcy regionu korzystający z transportu publicznego oczekiwali zmian. Wiadomo było, że samorządowcy będą musieli pogodzić różne do tej pory taryfy KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. 

Szybko ustalono, że w 2019 roku powstanie metropolitalny zarząd transportu, który zastąpi lokalne instytucje, jednak taryfa zmieni się już teraz.

– Korzyści dla dotychczasowych pasażerów KZK GOP to obniżka cen biletów, wydłużenie czasu ich ważności, możliwość podróżowania wszystkimi środkami transportu na terenie całej metropolii, w tym trolejbusami i autobusami MZK Tychy – opisują twórcy.

Tańsze będą bilety ŚKUP oraz te kupowane z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Papierowe zostaną w dotychczasowych cenach. 

Porównanie obecnych i nowych cen biletów. przyg. KZK GOP

Największą zmianą będzie jednak coś innego. Już od poniedziałku dzieci i młodzież do lat 16 będą mogły korzystać z publicznego transportu za darmo. Do tej pory tylko najmłodsi, którzy nie skończyli jeszcze 4 lat mieli ten przywilej.

Dzieci do siódmego roku życia, a konkretnie do dnia siódmych urodzin będą mogły korzystać z komunikacji za darmo na podstawie oświadczenia osoby opiekującej się dzieckiem w czasie podróży.

Z kolei dzieci i młodzież szkolna do szesnastego roku życia będzie korzystać z komunikacji bezpłatnie na podstawie ulgi zakodowanej na karcie ŚKUP. KZK GOP rozwiewa też wątpliwości nastolatków, którzy w przyszłym roku przekroczą próg bezpłatnej podróży.

– Osoby urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 września posiadają uprawnienie do 30 września roku kalendarzowego, w którym uczeń skończył szesnasty rok życia, a te urodzone w okresie od października do 31 grudnia posiadają uprawnienie do szesnastej rocznicy urodzin – informuje biuro prasowe KZK GOP.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.