Pociągi, autobusy i tramwaje za darmo. Rekord smogowy pobity

Chorzowianin 2017-02-15 | Komentarzy: 0
Powietrze w województwie śląskim pobiło niechlubny rekord Europy. Normy stężeń pyłu zawieszonego są przekroczone nawet o 2 tys. procent. W związku z tym KZK GOP i Koleje Śląskie wprowadzają darmowe przejazdy.
Pociągi, autobusy i tramwaje za darmo. Rekord smogowy pobity

Stężenie pyłu zawieszonego w województwie śląskim przekroczyło normy o 2000 procent. | fot. INFOSERWIS Chorzowianin.pl

Kilka tygodni temu pisaliśmy o przywilejach dla kierowców, którzy przesiądą się do komunikacji miejskiej. Pod koniec stycznia każdy posiadający ważny dowód rejestracyjny mógł wraz z dwiema osobami towarzyszącymi skorzystać z darmowej jazdy pociągiem Kolei Śląskiej. Z takiej możliwości skorzystało prawie 2,4 tysiąca osób, z czego ponad tysiąc na przejeżdżającej przez Chorzów linii S1.

Czytaj też: Tramwajem i autobusem pojedziesz za darmo. Pod jakim warunkiem?

Teraz, z powodu fatalnego stanu powietrza (stacja w Rybniku pokazała przekroczenie normy stężenia tzw. smogu aż o dwa tysiące procent), KŚ ponownie proponują kierowcom darmowe przejazdy. – - Z Właściciele samochodów oraz ich współpasażerowie mogą podróżować bezpłatnie pociągami Kolei Śląskich od godz. 10:00 15 lutego do godziny 23:59 16 lutego - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Pod koniec stycznia projekt bezpłatnej komunikacji na czas największych zanieczyszczeń przyjął KZK GOP i od 12.00 wszyscy właściciele samochodów będą mogli podróżować komunikacją miejską bez biletu na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.

– Zdajemy sobie sprawę, że jest to niewielki krok w walce ze smogiem. Według wskazań WIOŚ w Katowicach (marzec 2016) w 55% wpływ na złą jakość powietrza ma emisja z kominów indywidualnych, natomiast około 35% emisji pochodzi łącznie z przemysłu i transportu. W okresie zimowym udział samochodów osobowych wynosi około 10%. Liczymy jednak, że nasze działanie będzie jedną z wielu cegiełek, dzięki którym uda się zredukować w jak największym stopniu poziom pyłu zawieszonego – czytamy w oświadczeniu KZK GOP.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.