Reklama: Partnerzy:


Ranking szkół 2018. Jak wypadły chorzowskie licea?

Chorzowianin 2018-01-15 | Komentarzy: 0
Sukcesy w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych to główne kryteria sporządzanego co roku rankingu szkół ponadgimnazjalnych ogłaszanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Właśnie opublikowano jego 20 edycję.
Ranking szkół 2018. Jak wypadły chorzowskie licea?

Uniwersyteckie I LO po raz kolejny okazało się najlepsze w mieście. |fot. archiwum

Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego oraz Liceum w Zespole Szkół Stowarzyszenia Rodzin Archdiecezji Katowickiej znalazły się w zestawieniu ogólnopolskim, oceniającym najlepsze licea w kraju. Obie placówki poprawiły swoje zeszłoroczne osiągnięcia. Przoduje Słowak, który zajął 110. miejsce w Polsce oraz 11. w województwie śląskim, ale „Katolik” depcze mu po piętach (odpowiednio 171. i 18. miejsce).

–  To fantastyczne osiągnięcie jest efektem wspólnej pracy naszych świetnych pedagogów, wyjątkowo uzdolnionych uczniów i fantastycznych rodziców – czytamy na stronie internetowej katolickiego liceum.

Przemysław Fabjański, dyrektor AZSO, w którym I LO funkcjonuje, także się cieszy, ale wskazuje, że ranking uwzględnia tylko pewien wycinek z pracy szkoły.

– To zestawienie pokazuje, jak pracujemy z uczniem najzdolniejszym i jak wypadamy w egzaminach. To trochę tak, jakby oceniać orkiestrę symfoniczną tylko po sekcji smyczkowej. Wszystko, co dzieje się poza lekcjami: zajęcia dodatkowe, wolontariat, imprezy, atmosfera, którą w Słowaku nazywamy „siłą fatalną”, tego żaden ranking nie zmierzy, a jest to olbrzymia wartość – tłumaczy dyrektor I LO.

Najlepszym liceum w Polsce zostało XIII LO w Szczecinie, drugie miejsce przypadło toruńskiemu Liceum Akademickiemu UMK, a ostatnie miejsce na podium zajął warszawski „Staszic”. 

– Nie konkurujemy i nie chcemy konkurować w rankingu ze Szczecinem, Toruniem czy Warszawą, bo to zupełnie inne szkoły. Tam najlepsi uczniowie z regionu skupiają się wokół jednego ośrodka akademickiego, często mieszkają w bursie. Na Śląsku, gdzie mamy kilkanaście sąsiadujących ze sobą dużych miast to się rozprasza i najzdolniejsi młodzi ludzie mają większy wybór – komentuje P. Fabjański.

W ogólnoposkim rankingu techników nie znalazła się żadna chorzowska szkoła. Trzy nasze placówki uwzględniono za to w zestawieniu wojewódzkim. Technikum Ekonomiczne w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego uplasowało się na 63. miejscu na Śląsku, Technikum Mechaniczno-Elektryczne w ZSTiO nr 3 sklasyfikowano na 71. miejscu a Technikum Gastronomiczne w ZSGU uznano za 89. technikum w województwie śląskim.

Pozycje chorzowskich szkół w rankingu "Perspektyw":

Licea:

Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego

110. miejsce w rankingu ogólnopolskim
11. miejsce w rankingu wojewódzkim
77. miejsce w rankingu szkół olimpijskich

Publiczne Liceum ZSSKAK

171. miejsce w rankingu ogólnopolskim
18. miejsce w rankingu wojewódzkim

Technika:

Technikum Ekonomiczne w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
63. miejsce w rankingu wojewódzkim

Technikum Mechaniczno-Elektryczne im. Nikoli Tesli
39. miejsce w rankingu wojewódzkim

Technikum Gastronomiczne w Zespole Szkół Gastronomiczno Usługowych
89. miejsce w rankingu wojewódzkim

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.