Skansen jak Opole?

Chorzowianin 2016-07-28 | Komentarzy: 0
W ostatni weekend sierpnia Górnośląski Park Etnograficzny zamieni się w stolicę polskiej piosenki. Odbędzie się tam bowiem finał II edycji Festiwalu Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka pn. Południca.
Skansen jak Opole?

Celem inicjatywy jest przypomnienie dorobku Kaziemierza Grześkowiaka oraz zachęcenie twórców i miłośników piosenki satyrycznej, zaangażowanej w piętnowanie przywar i ułomności naszego społeczeństwa. - Chcemy przywrócić ludową ostrość widzenia przez muzykę. Grześkowiak tworzył utwory z pozoru przaśne, w rzeczywistości jednak ciętą satyrę na rzeczywistość. – mówi Jan Kondrak, dyrektor rady programowej festiwalu.

Tak śpiewali zeszłoroczni zwycięzcy, grupa FM Kwadrat:

Południca” to przede wszystkim konkursy: na wykonanie utworu muzycznego z dorobku Grześkowiaka i Silnej Grupy Pod Wezwaniem oraz na utwór własny cechujący się satyrą i nawiązaniem do dzisiejszej rzeczywistości. Po eliminacjach wiadomo już, że podczas finału, prowadzonego przez Artura Andrusa usłyszymy utwory o intrygujących tytułach: "Supermarket", "Ballada neandertalska", czy „Żodyn się nie dowie”.

Gwiazdą pierwszego dnia festiwalu będzie Kazik Staszewski, który wraz z kwartetem ProForma ma w repertuarze m. in. piosenki patrona imprezy. Niedziela to koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Bilety na Festiwal w cenie 25zł za jeden dzień oraz 40zł na dwa dni dostępne są w kasach „skansenu” oraz na portalu Ticketpro i wyznaczoncyh punktach sprzedaży.

 

Patryk Mataniak

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.