Reklama: Partnerzy:


Sklasyfikowano I i III LO

Chorzowianin 2012-01-10 | Komentarzy: 8
Toruń i Lublin uplasowały się na pierwszych miejscach wśród tegorocznego ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. W gronie 500 ocenianych liceów są dwa z naszego miasta.
Sklasyfikowano I i III LO
Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych po raz czternasty przygotowały miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. Oceniano w nim 500 najlepszych liceów w Polsce i 250 techników.

Na pierwszym miejscu w gronie liceów ogólnokształcących, podobnie jak w roku ubiegłym, uplasowało się Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Liceum działa od 1998 roku i jest pierwszą w Polsce szkołą stworzoną specjalnie z myślą o uczniach wybitnie zdolnych.

Z kolei Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie uznano za najlepsze technikum w kraju. W ubiegłorocznym rankingu szkoła zajęła siódme miejsce.

Wśród szkół z naszego województwa najwyżej uplasowały się: na 8 miejscu (licea ogólnokształcące) V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej, na 18 miejscu (technika)Technikum nr 3 w ZS Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.

W rankingu brak techników z naszego miasta, znalazły się w nim za to dwa chorzowskie licea. Na 167 miejscu uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. W porównaniu z rokiem ubiegłym „Słowak” wypadł gorzej. Wówczas zajął bowiem 138 miejsce. W 500 najlepszych liceów miejsce 411 przypadło III LO im. Stefana Batorego. „Batory” odnotował jeszcze większy spadek. W 2011 r. liceum było 268.

Kapituła rankingu, pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz ocenę szkoły przez kadrę akademicką. Po raz pierwszy w przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

W tym roku kapituła przygotowała także trzy inne rankingi szkół: dwa, w których kryterium są wyniki matury i ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych).

W rankingu maturalnym wśród liceów zwyciężyło: XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. W rankingu maturalnym wśród techników na pierwszym miejscu jest Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie. W rankingu olimpijskim zwyciężyło Liceum Akademickie UMK w Toruniu, „Słowak” zajął 99 miejsce, a „Batory” 133.  
wojz

Reklama:

Dyskusja:

~

IP: 62.233.*.*

2012-01-10 14:14:58

nie ma wodza i nauka poszła w las. jestem ciekaw co teraz powie Kotala, pewnie że to wiana poprzedniej ekipy.

~jo

IP: 83.242.*.*

2012-01-10 15:23:20

No to Batory się popisał. Co się dziwić, od początku było wiadomo, że utworzenie zespołu szkół pogroszy wyniki.

~Wojtek

IP: 195.60.*.*

2012-01-11 06:57:24

Mój Batory, moja szkoła - można podziękować tylko i wyłącznie poprzedniej ekipie... utworzony na siłę zespół szkół, dyrektorka ze słowaka i to w-fistka, czego można się spodziewać....szkoda

~dariusz Olejniczak

IP: 188.117.*.*

2012-01-11 17:14:48

Słowak i Batory to najlepsze szkoły w Polsce!!! Statystyka to unaukowione oszustwo, bo wystarczy dobrać wskaźniczki i wyniczek się znajdzie.Mamy bardzo dobre kadry i utalentowaną młodzież. Renoma Chorzowskich ogólniaków jest znana i nie potrzebujemy większego nacisku mieszkańców innych miast na naukę w chrzowskich ogólniakach! Oczywiście trzeba szkoły rozwijać...można poprawić statystykę jak w niektórych szkołach usuwając psujących statystykę wcale nie najsłabszych uczniów i pozyskiwać stypendiami taleny, a statystuka się w jeden rok dźwignie, ale czy na tym polega szerzenie oświaty... super bibliofil czy artystycznie uzdolniony malarz czy muzyk nie musi być ekspertem od matmy.. a tacy właśnie psują te statystyki. Trzeba taleny szlifować w tym co lubią i umieją robić najlepiej, a nie uczyć komformizmu... dla statystyki.

~galo

IP: 83.4.*.*

2012-01-15 20:44:58

z 'podróży geograficznych " powracają 2 tygodnie po rozpoczęciu roku szkolnego, na dzień nauczyciela wolne, rekolekcje-wolne,Dni Rysianki-wolne,Spływ Krokusa-wolne , Rajd Przebiśniega-wolne,"Dni Europejskie" -wolne,dzień wiosny (wagarowicza)- wolne,ostatnie klasy zdają maturę-reszta się nie uczy,chodzi "na paluszkach", a nauczyciele w komisjach -czyli wolne,jak już są matury to reszta klas leży odłogiem, a materiał z 4 lat ściśnięto do 3..Starzy nauczyciele,którzy wypracowali renomę tych szkół wymarli lub odeszli, licea lecą na opinii wypracowanej przez minione pokolenia.Ale jednego im odmówić nie można-potrafią dobrze imprezować i odnaleźć się w szerokim świecie na całej kuli ziemskiej.Merytorycznie słabi ( nie znają Arkadego Fiedlera,nie czytali Dywizjonu 303, nie znają Wańkowicza,o Kisielu nie słyszeli.., za to czytają nieobowiązkową lekturę "Gnój", trochę mi żal...

~Martusia

IP: 83.19.*.*

2012-01-17 17:45:07

Ad vocem - do poprzedniego wpisu. 1) 2 września to dzień po rozpoczęciu roku, a nie jak podaje jegomość "galo" 2 tygodnie (jak widać z matmy jestem lepsza od starszego kolegi/koleżanki), na Dzień Nauczyciela wolnego nie mamy, nie ma co prawda lekcji, bo przepisy nie pozwalają, ale są kółka, poprawy, konsultacje itp., w rekolekcje nie mamy wogóle wolnego, po porannym spotkaniu w kościele mamy normalne lekcje, wyjazd na Rysiankę to obóz narciarski - nie wszystkich stać na Alpy a reszta imprez to owoc niezwykłej, godnej pozazdroszczenia wyobraźni autora posta. Nie obchodzimy za to rewolucji październikowej, dnia wojska, milicji, górnika, hutnika itd. A co do wykształcenia chyba nie jest z nami tak źle. Zadałam sobie również trud policzenia wszystkich olimpijczyków w Słowaku. Grubo ponad połowa odniosła sukces w ostatnich dwóch dekadach, a najwięcej w ostatnich 10 latach. To chyba wiele, ale i tak najłatwiej wylać na kogoś pomyje. Tym razem na dobre chorzowskie licea.

~dariusz Olejniczak

IP: 80.238.*.*

2012-01-17 23:35:41

Ojoj! (do Galo) nauka to nie rycie... lecz uczenie ŻYCIA i samodzielności! Uczeń musi wiedzieć gdzie czego szukać i jak z tego skorzystać. Skostniałe myślenie "DYDAKTYKÓW" że sukces przyjdzie do tych uczniów którzy napiszą "jak to było na wakacjach" i zaprezentują NA BLACHĘ A.Firdlera jest życiową GŁUPOTĄ czego nasze ogólniaki się wystrzegały. Teraz siada się przed kompem i jak się ma cywilną odwagę ma się świat pod nogami! Rysianka więcej nauczy niż "stara wypracowana renoma" dlatego te szkoły są NAJLEPSZE w POLSCE bo mają autentyczną renomę i nie muszą czarować statystykami. Droga(i) Galo szkoda Ci minionych lat?.. młodzi niech nauczą się kochać życie nie DYWIZJONU 303. Zachęcam do lektur...ale młodzi czytajcie co lubicie, a belfry uczcie wybierać lektury. Słowak i Batory to żyjące współczesne szkoły i nie uczą np. kaligrafii... niedługo kultura SMS-ów zlikwiduje nasze ó,ż,ź itp i czy młodzi będą mniej wartościowi w świecie. Musimy pamiętać Słowackiego, Mickiewicza, bo to jest nasze, tylko nasze, ale nikt w świecie poza nami tego nie zrozumie, bo żyjemy w światowej wiosce gdzie małolat siada i nagrywając prosty hit rzuca cały dorobek pop muzyki na kolana i jest najlepszą marką handlową. Trzeba uczyć jak osiągnąć sukces i godne miejsce w życiu, a nie jak znając super Fiedlera z dyplomami być bezrobotnym komfornistą. "Wszystko płynie" i tego Galo nie zatrzymuj, bo jesteś bez szans. Pozdrawiam.

~

IP: 83.29.*.*

2012-01-25 14:32:12

od czasu jak z III LO odszedł/został chamsko wyrzucony pan Bolesław Iwanowski szkoła straciła klimat i czar. Na szczęście miałem okazję przez 4 lata uczyć się w Batorym za czasów dyrektorowania w liceum pana prof. Iwanowskiego i mimo, że czasami na Niego psioczyliśmy (słynne przychodzenie do szkoły na 7:50, bo p. prof. zamykał do 8:10 drzwi wejśiowe), ale naprawdę czuło się to coś. Teraz mam okazję często być w szkole i widzę, że to już nie jest to co kiedyś

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.