Szkoła górnicza - reaktywacja

Archiwalne zdjęcie uczniów chorzowskiego Technikum Górniczego przy ul. Sportowej przed budynkiem szkoły I Fot. nk.pl
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie powstał na bazie Technikum Górniczego, które od 1950 r. kształciło w zawodach górniczych. Zadaniem Technikum Górniczego było przygotowanie zawodowe przyszłych pracowników średniego dozoru kopalń przemysłu węglowego w działach eksploatacji złóż węglowych, mechaniki górniczej, przeróbki mechanicznej węgla i normowania. Technikum Górnicze posiadało wszystkie cztery wydziały, a limity przyjęć były ustalane odpowiednio do zapotrzebowania Ministerstwa Górnictwa.
Wskutek restrukturyzacji, która dotknęła branżę górniczą na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, szkoła także musiała zmienić swój charakter.
W roku szkolnym 1993/94 nie uruchomiono już ani jednej klasy o specjalnościach typowo górniczych. 1 stycznia 1993 roku nastąpiły, znaczne zmiany organizacyjne. Organem prowadzącym i równocześnie sprawującym nadzór pedagogiczny zostało Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach. Wkrótce zmieniono nazwę szkoły na Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie Batorym. Dziś placówka działa jako Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.
W roku szkolnym 2013/14, po kilkunastu latach przerwy, zostanie w szkole przygotowanych 48 miejsc w dwóch klasach o profilu górniczym. W zasadniczej szkole zawodowej uczniowie kształcić się będą w kierunku górnik eksploatacji podziemnej, natomiast w technikum w kierunku technik górnictwa podziemnego. Absolwenci gimnazjów zainteresowani zdobyciem zawodu górnika swoje aplikacje składać będą mogli od maja zgodnie z terminarzem naboru do szkół ponadgimnazjalnych.
Pomysł otwarcia nowej szkoły górniczej pojawił się podczas rozmów dyrektor ZSTiO nr 1, Sylwii Tkocz z prezydentem Chorzowa i przedstawicielami Powiatowego i Wojewódzkiego Urzędem Pracy. - Wychodzimy naprzeciw potrzebom uczniów i branży. Chcemy powrócić do kształcenia w zawodach górniczych w naszej szkole oraz mieście z dobrymi tradycjami górniczymi – mówi Sylwia Tkocz. - Dużym wyzwaniem będzie przygotowanie pracowni specjalistycznych do nauki zawodów. Część wyposażenia tych pracowni stanowić będzie sprzęt już posiadany, ale w pewnej części pracownie doposażone zostaną też w zupełnie nowe urządzenia. Bazę zajęć praktycznych będą stanowić Warsztaty Szkolne z pracowniami: mechaniczną, elektroniczną, nowoczesną elektryczną oraz ślusarnią – dodaje.
Opiekę nad nowymi zawodami obejmie Katowicki Holding Węglowy., spółka będąca największym europejskim producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej, proponuje zatrudnienie absolwentom szkoły. Uczniom zaoferuje praktyki zawodowe w wyznaczonych kopalniach, dodatkowe szkolenia bhp, a także spotkania ze specjalistami, instruktorami zawodu posiadającymi pełne kwalifikacje.
Reklama:
Dyskusja:
~dariusz Olejniczak
IP: 89.73.*.*
2013-01-30 18:10:31
WRESZCIE. Wbrew pozorom szkoła górnicza daje konkretny ZAWÓD, umiejętności i PERSPEKTYWY PRACY. Brawo. Szkoda, że w Chorzowie została zasypana szkoleniowa sztolnia teraz byłaby jak znalazł. Pozdrawiam.
~zniesmaczony sytuacją w kraju.
IP: 46.205.*.*
2013-01-31 00:53:30
tylko krótko "wzroczni"mogli doprowadzic do likwidacji bazy nauczania w branży górniczen i nie ponieśc za to konsekwencji. Wegiel ktory jest naszym dobrem narodowym za namową pseudo doradców z zachodu typu Zaks został faktycznie postawiony do likwidacji.Najwiekszym "zabójcą" naszego górnictwa był Pan prof.Buzek i Sztańhow którzy zlikwidowali ponad 40 kopalń. a mimo to w wyborach otrzymał najwiecej głosów ,co za paranoja naszego społeczenstw w gloryfikowaniu likidatorów miejsc pracy.Powinien stanąc za to przed Trybunałem Stanu i Prokuratorem.
~Rafał Sudoł
IP: 89.107.*.*
2013-01-31 12:36:13
Faktycznie szkoda sztolni, która doskonale i bardzo wiernie oddawała warunki pod ziemią. Sam miałem przyjemność w niej bywać z i z niej korzystać, ale już nie jako uczeń technikum gorniczego, tylko po zmianach. Jak się kolejny raz okazuje, pochopne decyzje kosztują dużo więcej niż się zakładało. Dzisiaj obecne warsztaty, oczywiście w pewnej mierze będą mogły spełnić swoją rolę, ale nie oddadzą tak wiernie warunków, jak owe sztolnie. Oczywiście część praktyk będzie na kopalniach, ale jak wiele to będzie, to nie wiadomo. Wiadomość o otwraciu górniczych kierunków cieszy, bo fachowców na kopalniach coraz mniej. Odchodzą przecież na górnicze emerytury. A na koniec warto zaznaczyć, że mimo już znacznego dorobku ZSTiO nr.1, najpiękniejszą kartę historii tej szkoły tworzą właśnie czasy, kiedy miała ona profil typowo górniczy. Ta szkoła była wtedy prawdziwą edukacyjną perłą na mapie, nie tylko Śląska ale i Polski. W pobliskich dwóch budynkach - internatach mieszkało kilkuset uczniów, którzy z całej Polski zjeżdżali, aby właśnie w Chorzowie zdobywać zawód i pracę. Do dziś pamiętam, jak hucznie i "wylewnie" oblewali egzamin maturalny na nieistniejącym już boisku, na którym stoi teraz salon meblowy.
~Współorganizator- Ginter
IP: 37.109.*.*
2013-01-31 15:26:53
Absolwenci TGCHB (technikum górniczego w Chorzowie Batorym)z 1963 roku byli pierwszymi "Oficerami Górnictwa" którzy "wyszli" spod ręki dyr.Ciechańskiego.W tym roku mamy zamiar spotkać się na jubileuszu 50-lecia po maturze.Zapraszamy wszystkich chętnych którzy chcą się do nas przyłączyć o zgłaszanie się w sekretariacie szkoły tel.(32)241-02-16
~kosskasia
IP: 93.167.*.*
2013-02-03 17:29:28
Brawo:)!
~
IP: 89.79.*.*
2013-02-04 21:43:15
najwiekszym producentem węgla w Europie nie jest KHW tylko Kompania Węglowa.