Tramwaje Śląskie otrzymały z UE pieniądze na inwestycje

Chorzowianin 2017-12-11 | Komentarzy: 0
Modernizacja torowisk przy ul. 3 maja, Hajduckiej czy Powstańców. To tylko niektóre z zadań nowego projektu Tramwajów Śląskich. Dziś podpisano umowę na jego dofinansowanie.
Tramwaje Śląskie otrzymały z UE pieniądze na inwestycje

Bolesław Knapik, prezes spółki Tramwaje Śląskie i Przemysław Gorgol, dyrektor CUPT podczas podpisania umowy | fot. Mariusz Banduch

W poniedziałek spółka Tramwaje Śląskie podpisała z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę o dofinansowanie dla etapu I „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”.

Projekt przygotowany przez spółkę Tramwaje Śląskie podzielono na trzy etapy, jego wartość ogółem szacowana jest na 1.088.188.015 zł, przy czym maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 885.000.000 zł. Szacunkowa kwota dofinansowania na ten moment wynosi 562.577.544,63 zł. W ramach projektu gruntownie zmodernizowanych zostanie ponad 100 km istniejących torowisk, powstanie ok. 20 km nowych torów a do obsługi linii trafi co najmniej 45 nowych tramwajów.

Przedstawiciele spółki Tramwaje Śląskie S.A. z prezesem Zarządu Bolesławem Knapikiem na czele podpisali w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim umowę o dofinansowanie etapu I projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, reprezentowanym przez dyrektora Przemysława Gorgola. W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli również m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Witold Słowik i Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

Etap I projektu obejmuje 26 zadań infrastrukturalnych, zadanie związane z zakupem taboru oraz zadanie dotyczące zakupu specjalistycznych pojazdów technicznych. Wśród zadań infrastrukturalnych 24 obejmują modernizację istniejących linii w 10 miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pierwsze z tych zadań zostało już zrealizowane – to fragment torowiska linii nr 9 wzdłuż ul. Niedurnego w Rudzie Śląskiej Nowym Bytomiu. Drugie w kolejności zadanie – w Starym Sosnowcu, wzdłuż ul. Piłsudskiego – jest w trakcie realizacji, a umowy na realizację dwóch kolejnych odcinków – na ul. Katowickiej w Bytomiu i ul. Bytomskiej w Świętochłowicach – zostały podpisane. Kilka postępowań przetargowych się toczy, a niebawem ogłoszone zostaną następne.

W ramach etapu I projektu spółka planuje również zakup nowych tramwajów. W styczniu 2018 r. ogłoszone zostaną wyniki przetargów, mających wyłonić wykonawców, którzy dostarczą nowe tramwaje. Firma zakupi również 3 pojazdy specjalistyczne (2 sieciowe i 1 torowy). Ważnym elementem etapu I projektu są również dwa zadania rozwojowe, związane z budową nowych linii tramwajowych – wzdłuż ul. Grundmana w Katowicach oraz w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych dla etapu I projekt wynosi 623.603.150 zł, a poziom dofinansowania obecnie określony jest na poziomie 63,07 %, co daje szacunkową kwota dofinansowania w wysokości 393.332.262,09 zł.

– To już drugi projekt inwestycyjny naszej spółki dofinansowany środkami Unii Europejskiej. W poprzednim rozpoczęliśmy gigantyczną przemianę naszej infrastruktury, zapowiadając, że to dopiero pierwszy krok, a kolejne będziemy stawiać w następnych latach. Przygotowanie tego projektu i wniosku o unijne dofinansowanie kosztowało nas wiele pracy, ale oto mamy efekt – podpisaliśmy umowę, a pierwsze inwestycje są w trakcie realizacji – mówił prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A. Bolesław Knapik.

– Cieszę się, że aglomeracja zyskuje szansę na modernizację i rozwój sieci. Wiemy, że znaczna część sieci wymaga modernizacji i to się będzie działo, ale cieszy również, że sieć tramwajowa zyska nowe fragmenty. Te zadania spowodują, że komunikacja będzie sprawniejsza, wygodniejsza, szybsza, co będzie się przekładać na wzrost liczby pasażerów, a jednocześnie pozytywnie wpływać na środowisko naturalne – powiedział minister Witold Słowik.

Zestawienie zadań, które będą przeprowadzane w naszym mieście:

- modernizacja infrastruktury torowo - sieciowej w ciągu ul. 3 Maja

- modernizacja torowiska tramwajowego w ul. Hajduckiej 

- modernizacja torowiska tramwajowego w ul. Powstańców od Rynku do ul. B. Chrobrego wraz z siecią

- modernizacja układu torowo - sieciowego na terenie Zakładu Usługowo Remontowego w Chorzowie.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.