Reklama: Partnerzy:


W Gimnazjum nr 5 podsumowano miejskie konkursy

Chorzowianin 2017-06-13 | Komentarzy: 0
Fotografia, historia sztuki, grafika komputerowa. W tych konkursach, w murach Gimnazjum nr 5 im. Józefa Lompy, rywalizowali chorzowscy uczniowie.
W Gimnazjum nr 5 podsumowano miejskie konkursy

Wspólną cechą konkursów jest ekspresja artystyczna. Najstarszym z nich, bo mającym już 16 edycję, jest konkurs grafiki komputerowej „Milenium”, który, tak jak poprzednie edycje, poświęcony był patronom Roku 2017: Josephowi Conradowi - Korzeniowskiemu, św. Adamowi Chmielowskiemu, bł. Honoratowi Koźmińskiemu, Józefowi Piłsudskiemu, Tadeuszowi Kościuszce oraz Rzece Wiśle. Na konkurs wpłynęły 74 grafiki, spośród których, jury pod kierunkiem prof. Jana Szmatlocha wyłoniło siedmiu laureatów w kategorii uczniowie szkoły podstawowej, czterech laureatów w kategorii uczniowie gimnazjum. Oprócz nagród indywidualnych, tradycją tego konkursu jest przyznawanie nagród szkołom, których uczniowie reprezentują wysoki poziom umiejętności w zakresie grafiki komputerowej. I tak najlepsze okazały się: Szkoła Podstawowa nr 29, Gimnazjum nr 5 i Szkoła Podstawowa nr 25.

Drugim konkursem, którego celem jest kształtowanie zainteresowań i zamiłowań plastycznych, rozwijanie wrażliwości odczuwania i rozumienia dzieł sztuki z różnych epok naszego kręgu kulturowego, jest konkurs z historii sztuki „Sztuka cenniejsza niż złoto”. W tym roku tematem przewodnim było malarstwo. Uczniowie wykonywali własną interpretację wybranego przez siebie dzieła, a gimnazjaliści dodatkowo pisali test wiedzowy z zakresu historii i teorii malarstwa. Jury postanowiło wyróżnić i nagrodzić siedmiu uczniów ze szkół podstawowych oraz 15 uczniów gimnazjum.

Najmłodszym, bo mający dopiero trzecią edycję, jest konkurs fotograficzny „Piękno symetrii”, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników. W tym roku prace nadesłało, łącznie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, 52 uczniów. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień w dziedzinie fotografii oraz propagowanie zainteresowań matematycznych. Poziom nadesłanych prac świadczy o dużej wrażliwości dzieci i młodzieży na matematyczne piękno symetrii w otaczającym nas świecie, jak również o dobrym warsztacie fotograficznym i niebanalnym podejściu do tematu.

Szczegółowe wyniki wszystkich konkursów znajdują się na stronie Gimnazjum nr 5.

Teresa Szczęsny, Izabela Felka-Krufczyk

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.