Rozdawali ludziom wiadomości w butelkach

Chorzowianin 2013-08-02 | Komentarzy: 0
Zakrętka do kosza na plastiki, słoik - do kosza na szkło. Tapet nie wrzucamy do pojemnika na papier, a opakowań po aerozolach do tych na plastik i metal. Trudne?
Rozdawali ludziom wiadomości w butelkach

Akcja Chorzowskiej Strefy Wolontariatu przy pomniku Redena. | fot. ChSW

Czasem stajemy przed dylematami, do jakiego pojemnika wrzucić konkretny śmieć. W czwartek na pl. Hutników uczestnicy akcji Chorzowskiej Strefy Wolontariatu „Zielono mi” przekonali się, że segregowanie śmieci wcale nie musi być trudne.

W „Liście do ludzi” dwunastoletnia Aurelia napisała, że trzeba dbać o środowisko, bo wtedy na świecie będzie lepiej. Sześcioletni Tomek zapewniał, że segreguje śmieci z rodzicami i zachęcał, by chorzowianie robili to razem ze swoimi pociechami. Takich listów dzieci i dorośli przysłali ponad 60. Wolontariusze wkładali je do plastikowych butelek i dziś wraz z dziećmi, które postanowiły im pomóc, listy w butelkach rozdawali chorzowianom w centrum miasta.

- Reakcje były pozytywne, szczególnie wtedy, gdy najmłodsi wręczali listy. To ważne, by ekologiczną edukację zaczynać jak najwcześniej - mówi Eugenia Gryskowska, wolontariuszka Grupy Ochotników działającej w ramach Chorzowskiej Strefy Wolontariatu.

Najmłodsi uczestnicy akcji mieli okazję wziąć udział w konkursie na najładniejszą Eko-lalkę.

- Zrobiłam ze śmieci lalkę-uśmiechaczkę. Każdy, kto na nią spojrzy, będzie wiedział, że warto się śmiać i dbać o środowisko – chwali się dwunastoletnia Ania.

Dzieci otrzymały nagrody, ale i dorośli mogli się wykazać. W ramach Ekologicznej Loterii Ulicznej mogli wygrać upominki. Wystarczyło prawidłowo odpowiedzieć na wylosowane pytanie.

- Musiałem wiedzieć, do jakiego pojemnika wkłada się wymienione w pytaniu odpady. Odpowiedziałem poprawnie, bo wcześniej miałem okazję zobaczyć pokaz segregacji odpadów – opowiada Krystian Krymer.

Pokaz przeprowadziła Katarzyna Kućmierz z Referatu Utrzymania Czystości w Urzędzie Miasta. Odpowiedziała na pytania mieszkańców, ale najwięcej czasu poświęciła najmłodszym pomagając im w nauczeniu się prawidłowej segregacji śmieci.

Przypominamy, że nadal można nadsyłać listy, rysunki zachęcające do segregacji odpadów. Można je skłądać w siedzibie Chorzowskiej Strefy Wolontariatu przy ul. Powstańców 70/3, albo mailem na adres: sekula_m@chorzow.eu. Więcej informacji na temat kolejnych akcji w na facebooku Chorzowskiej Strefy Wolontariatu.

(Sek)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.