Wodociągowa jakość w normie

Chorzowianin 2014-11-05 | Komentarzy: 0
Chorzowsko - Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. otrzymało certyfikat ISO 9001 potwierdzający, że firma jest przyjazna klientom, a wysoki standard świadczonych usług gwarantuje wdrożony system zarządzania jakością.
Wodociągowa jakość w normie

Chorzowsko - Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. otrzymało certyfikat ISO 9001 | fot. chorzowianin.tv

Przedsiębiorstwo realizuje zadania publiczne gmin Chorzów i Świętochłowice w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, dostarczając w sposób ciągły wodę do ponad 150 tys. mieszkańców oraz odbierając i oczyszczając ścieki z terenu Chorzowa, Świętochłowic i części osiedla Tysiąclecia w Katowicach.

Zapewnienie niezawodnej pracy całego systemu, jak również stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju gmin poprzez uzbrajanie nowych terenów wymaga prowadzenia systematycznych działań inwestycyjnych i remontowych.

W tym celu Spółka zatrudnia ponad 300 pracowników, od niedawna także kilku młodocianych we współpracy z chorzowskim Zespołem Szkół Budowlanych. Od kilku lat ChŚPWiK Sp. z o.o. współpracuje z ośrodkami naukowymi, m.in. Politechniką Śląską, Politechniką Opolską i Uniwersytetem Śląskim.

Po uzyskaniu certyfikatu akredytacji systemu zarządzania zgodnego z normą ISO 17025 przez Laboratorium Przedsiębiorstwa oraz po wdrożeniu na oczyszczalni ścieków Klimzowiec certyfikowanego Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnego z normą ISO 14001, nadszedł czas na kolejny krok w kierunku potwierdzenia wysokiego poziomu świadczonych usług. Trwające prawie rok, intensywne wdrażanie odpowiednich procedur pozwoliło Przedsiębiorstwu uzyskać certyfikat systemu zarządzania jakością ISO 9001 (jednostka certyfikująca TÜV SÜD Management Service GmBH).

-Otrzymanie tego certyfikatu potwierdza naszą dbałość o klienta, jego obsługę. Certyfikat potwierdził, że wdrożony system zapewnia realizację naszych zadań na wysokim poziomie. Najważniejszą kwestią jest, by nasze działania zawsze były zorientowane na Klienta, a świadczone usługi spełniały jego oczekiwania. Jest to jednocześnie zobowiązanie Przedsiębiorstwa i wszystkich pracowników do stałego doskonalenia się. Po realizacji inwestycji w zakresie kompleksowego uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej za ponad 220 mln zł, współfinansowanej ze środków UE, przyszedł czas na potwierdzenie jakości naszych działań. Uzyskanie certyfikatu to efekt pracy zespołowej całej naszej załogi i jej zaangażowania - mówi Bartłomiej Jarocha, prezes Zarządu.

Przygotowanie i wdrożenie procedur zajęło rok i przede wszystkim, jak wskazuje Michał Mnich, Pełnomocnik Zarządu ds. zarządzania systemem jakości, wymagało zmiany sposobu myślenia w zakresie podporządkowania się normie. Była to odważna decyzja, ponieważ miała charakter całkowicie dobrowolny, przy czym każdy pracownik musi mieć świadomość podjętych przez Przedsiębiorstwo zobowiązań.

-Ściśle współpracowaliśmy z audytorami zewnętrznymi, którzy nas oceniali, kontrolowali i opiniowali, ale również doradzali jak osiągnąć sukces. Norma ISO 9001 w zakresie zarzadzania jakością to więcej niż standard, to stawianie na przyszłość – podkreśla Michał Mnich.

-Zdobycie ISO to dopiero początek, aktywowanie procesu zmian i zobowiązanie do ciągłego doskonalenia. Chcemy w pełni wykorzystać możliwości, które z tego wynikają i dbać o zrównoważony rozwój firmy, także w zakresie inwestycji i zabiegania o nowe źródła finansowania - dodaje prezes Jarocha.

ChSPWiK otrzymało certyfikat ISO 9001 na 3 lata. Po tym czasie będzie się ubiegać o jego przedłużenie.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.