19. sesja Rady Miasta.

Chorzowianin 2012-03-29 | Komentarzy: 36
Chorzów przejał nieruchomości leżące w rejonie WPKiW i w „Żabich Dołach”. Święty Florian nie będzie patronem ronda w Batorym. To jedne z podjętych punktów podczas dzisiejszych obrad. Zapraszamy do czytania relacji.
19. sesja Rady Miasta.
09:11
Rozpoczęły się obrady 19. sesji Rady Miasta.

09:18
Henryk Wieczorek, przewodniczący Rady Miasta, w imieniu klubu Wspólny Chorzów, składa wniosek o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie nadania nazwy „Rondo św. Floriana- patrona miasta Chorzów” rondu u zbiegu ulic Stefana Batorego, Szpitalnej i Żelaznej w Chorzowie. - Postument św. Floriana powinien być umieszczony przy wjeździe do Chorzowa, przy rondzie im. Gębały - mówi.

Jacek Nowak (PiS) dziwi się, że dzisiaj jest mowa o wątpliwościach. - Projekt trafił już przed poprzednią sesją. Projekt nie jest projektem moim, czy kolegi Piecucha ale mieszkańców. Podpisaliśmy się pod tym, nie widzę powodu, żeby nawet o tym nie podyskutować dzisiaj. Skoro mieszkańcy wyszli z takim pomysłem to dlaczego nie dopuścić do dyskusji i zdejmować z porządku obrad.

Henryk Wieczorek mówi, że dyskutowano na ten temat podczas komisji RM. - Od 6 tygodni była to kwestia sporna.

Krzysztof Hornik (PO). - Czy radny Piecuch jako pomysłodawca wycofuje ten projekt? Powinien wycofać go wnioskodawca a nie klub Wspólnego Chorzowa.

Tomasz Piecuch (WCh) tłumaczy dlaczego jest rozbieżność między klubem a radnym, członkiem tego klubu. - Prosiłbym radnych o możliwość dyskusji nad projektem.
Nad wnioskiem o wycofanie punktu z obrad głosowało 21 radnych. 12 było za, 7 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Projekt uchwały zostaje w porządku obrad. - Nie było bezwzględniej większości, więc projekt zostaje - uzasadnia przewodniczący RM.

09:25
Przyjęto protokół 18. sesji Rady Miasta.

09:27
Prezydent składa informacje o działaniach podjętych w okresie między sesjami.

09:29
Trwa składanie interpelacji przez radnych.

Joachim Otte (WCh) pyta o lokalizację Parku Nauki. - Są różne informacje, co do jego lokalizacji (...)Trzeba robić wszystko by znalazł się on w Chorzowie.

Jacek Nowak porusza problem czystości na chodnikach, mówi o psich odchodach. - To nieprzyjemny widok. Radny w imieniu mieszkańców prosi by Straż Miejska egzekwowała kary od właścicieli psów nie sprzątających po pupilach.

Radny mówi także o złym stanie zabytkowego budynku przy Pl. św. Jana. - Niszczeje on coraz bardziej. (…) Krążą plotki, że ma tam powstać „Biedronka” lub inny obiekt handlowy. (…) Obawiam się, że zostanie on wyburzony.(...) Prosiłbym, żeby miejski konserwator zabytków podszedł z większą uwagą do tego problemu. (…) Budynków pochodzących z XIX wieku jest w Chorzowie coraz mniej.

Jacek Nowak przyznaje, że jeden z mieszkańców powiedział mu, że jeden z radnych przestał być mieszkańcem Chorzowa i nie powinien posiadać mandatu. (…) Prosi aby sprawdzić, czy wszyscy radni są mieszkańcami Chorzowa.

Grażyna Kosińska-Jokel (PO) mówi o problemach przedszkola nr 9 przy ul. Powstańców, prosi aby go nie remontować a budynek przeznaczyć na inny cel. Proponuje, by wybudować nowe przedszkole.

Jacek Nowak pyta o to, czy zdrożeje cena wody.

Tomasz Piecuch mówi o problemach wykupu mieszkań z bonifikatą. - Czy została przedstawiona analiza tego tematu. Jakie jest stanowisko prezydenta co do wykupu mieszkań z zastosowaniem bonifikaty.

Marian Salwiczek (WCh) prosi o przegląd chodników po zimie i przygotowanie nowych miejsc parkingowych na terenie miasta. Porusz też temat krzyża stojącego przy ul. Kaliny. - To zabytek, o który warto zadbać.

09:45
Wręczono medalu „Za zasługi dla miasta Chorzowa” Marianowi Żurkowi.

Marian Żurek to długoletni działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Oddziale PTTK przy Hucie Kościuszko. Funkcję tą pełnił od lipca 1954 r. do lipca 1994 r., kiedy to przeszedł na emeryturę. - Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim radnym Chorzowa, którzy docenili mój wkład. (…) Wycieczki, które organizujemy spełniają swoje zadania – powiedział Marian Żurek.

09:48
Trwa dyskusja nad uchwałą o zmianie uchwały z 22 grudnia 2011 r. w sprawie uchwały budżetowej Miasta Chorzów na rok 2012.

Jedna ze zmian dotyczy kosztów prac koncepcyjno-projektowych związanych z przeniesieniem ruchu tramwajowego z Rynku na Plac Hutników. Prace oszacowano na 40 tys. zł.

Mariola Roleder (WCh) przypomina, że podczas ostatniej sesji dyskutowano nad kosztami modernizacji stadionu Ruchu Chorzów. Prosi o przybliżenie obecnego stanu związanego z tym projektem. Temat ten porusza także Joachim Otte, który prosi prezydenta o wyjaśnienie wizji dotyczącej stadionu.

Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, mówi, że umowa zostanie podpisana z firmą, która wygrała przetarg. - Każda inna decyzja związałaby się ze stratą dla miasta. Nie możemy się z umowy wycofać. Podjąłem decyzję o wprowadzeniu tej kwoty do budżetu miasta. (...)Prezydent mówi, że inna decyzja mogłoby się wiązać z odebraniem licencji Ruchu na grę w ekstraklasie. Mówi, że firma przedstawi swoją koncepcję. - Co do wielkości stadionu, to nie musimy budować obiektu na 50 tysięcy – mówi. Zaznacza, że ilość miejsc między 12 a 15 tysięcy będzie wystarczająca. Dodaje, że ważniejsze mecze mogą być rozgrywane na Stadionie Śląskim.

Joachim Otte zwraca uwagę na to, że w tym zadaniu zawarty jest projekt budowlany i nie ma w nim miejsca na dyskusje o koncepcjach. Prosi o spotkanie prezydenta z radnymi w celu przedyskutowania pomysłu dotyczącego modernizacji stadionu. Dodaje, że najlepiej jak stadion miałby 18 tysięcy miejsc. Składa wniosek o zdjęcie tego podpunktu z obrad.

Prezydent zaznacza, że po dyskusji z kibicami, radnymi powstanie projekt budowlany. - Będą dwa projekty. Jeden dotyczący trybuny głównej, a drugi trybuny bocznej.(...) Umowa zakłada dwa etapy. Etap koncepcji, a jeśli go zaakceptujemy to także etap budowlany.

Joachim Otte pyta, czy kwota 1,8 mln zł przeznaczona na projekt obejmuje fazę koncepcyjną i budowlaną.

Prezydent to potwierdza.

10:20
Przewodniczący RM ogłasza 10 minutową przerwę.

10:28
Koniec przerwy.

Joachim Otte mówi, że po dyskusji wycofuje swój wniosek dotyczący wykreślenia z projektu uchwały kwoty przeznaczonej na opracowanie koncepcji modernizacji stadionu Ruchu.

Za uchwałą jednogłośnie głosowało 19 radnych.

10:30
Podjęto uchwałę o zmianie uchwały z 22 grudnia 2011 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Chorzów na lata 2012 – 2046.

10:32
Podjęto uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2012 roku.

10:34
Podjęto uchwałę o zmianie uchwały z 11 maja 2001 r. w sprawie przyjęcia Programu Samorządowego pn. „Chorzów miastem wyrównanych szans”.

Program zaktualizowano o zadania wynikające z projektu „Stać mnie na więcej”. Obejmie on wsparciem około 240 osób w wieku 15 - 64 lat zamieszkujących nasze miasto. Grupę docelową w szczególności będą stanowić bezrobotni, nieaktywni zawodowo, niepełnosprawni. Przewiduje on aktywizację społeczno - zawodową tych osób, ukierunkowaną na wzrost motywacji do poszukiwania pracy, wzrost samooceny oraz zdolności komunikacyjnych uczestników projektu. Projekt „Stać mnie na więcej” będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Realizować będzie go Ośrodek Pomocy Społecznej do końca 2013 roku.

10:36
Podjęto uchwałę w sprawie wprowadzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Zmiany związane są z planowaną przez szpital centralizacją usług medycznych, co wiąże się z przeniesieniem Oddziału Dermatologicznego do nowej lokalizacji w Szpitalu przy ul. Strzelców Bytomskich 11, pawilon I. Zmiany przewidują zmniejszenie liczby łóżek z 18 do 10. Według zapewnień Wiesława Ciężkowskiego, zastępcy prezydenta Chorzowa ds. społecznych, przy obecnej wysokości kontraktu z NFZ wprowadzone korekty nie ograniczą dostępności i jakości udzielanych świadczeń.

10:40
Trwa narada komisji skrutacyjnej w celu wyboru członków Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie.

10:43
Podjęto uchwałę w sprawie określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstąpienia od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej albo interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym.

10:47
Trwa głosowanie nad wyborem członków Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie.

W skład rady wchodzi 11 osób. Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa ds. społecznych, jest przewodniczący rady, Małgorzata Rasała-Tomczyk, członkiem, przedstawicielem wojewody śląskiego. Pozostałe 9 osób wybiera Rada Miasta. Trwa liczenie głosów.

10:52
Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Miasta Chorzów do realizacji projektu systemowego pn. „ Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III szkół podstawowych dla których organem prowadzącym jest miasto Chorzów” w ramach Priorytetu IX, Działania 9.1, Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

10:55
Trwa dyskusja nad uchwałą w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Chorzów w 2012 roku.

Swoim zakresem program obejmuje realizację takich zadań jak: zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt; opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie; odławianie bezdomnych zwierząt; obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schronisku dla zwierząt; poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt; usypianie ślepych miotów; wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich; zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt; elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt, w szczególności psów i kotów. Będzie to kosztować miasto 410 tys. zł.

Marek Kopel (WCh) pyta o ile wzrosną koszty bieżące miasta po wprowadzeniu tego programu.

Tomasz Piecuch pyta czy miasto ma obowiązek związany z szukaniem i dokarmianiem kotów. - Co jeżeli tego zapisu by nie było. Wystarczył by zapis, że bezdomnym zwierzętom należy zapewnić tylko schronienie. Radny pyta również skąd w wydatkach bieżących wygospodarowano taką kwotę.

Henryk Wieczorek pyta czy miasto będzie budować nowe obiekty będące schronieniem dla kotów.

Wiesław Raczyński, zastępca prezydenta ds. technicznych, podkreślam, że miasto musi zaopiekować się bezdomnymi zwierzętami. Przyznaje, że musi zweryfikować czy nastąpił wzrost kosztów.

- Jeżeli nie jest pan w stanie zweryfikować tej kwoty. To skąd wiadomo, że takie koszty wystarczą? - pyta Tomasz Piecuch.

- 410 tys. jest już ujęte w budżecie. Nie pamiętam jaka kwota była w roku ubiegłym. To trzeba sprawdzić - odpowiada Wiesław Raczyński.

Mariola Roleder proponuje przesunąć ten punkt na koniec sesji. Zdaniem radnej pozwoli to sprawdzić jakie kwoty wygospodarowano na ten cel w roku ubiegłym.

Wniosek radnej przeszedł. Punkt ten będzie rozpatrywany pod koniec obrad.

11:05
Powołano Radę Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Głosowało 20 radnych. Oddano 19 ważnych głosów. Członkami rady zostają: Marek Dudek, Halina Hiltawska, Krzysztof Hornik, Grażyna Kędra Jarczyk, Tomasz Krawczyk, Joachim Otte, Tomasz Powroźniak, Mariola Roleder, Renata Słomczyńska.

11:13
Podjęto uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji celowej osobom fizycznym do kosztów poniesionych na inwestycje termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych na terenie miasta Chorzów.

11:14
Trwa dyskusja nad uchwałą w sprawie określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego z udziałem Miasta Chorzów.

Uchwała, zgodna z zaleceniem wojewody śląskiego, upoważnia prezydenta Chorzowa m.in. do: wnoszenia do spółek, na pokrycie przez miasto udziałów lub akcji, wkładów pieniężnych w ramach kwot przewidzianych na ten cel w budżecie miasta na dany rok budżetowy; wnoszenia do spółek, na pokrycie przez miasto udziałów lub akcji, wkładów niepieniężnych; wykonania uprawnień z tytułu prawa pierwszeństwa. Natomiast wnoszenie, cofanie i zbywanie udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego z udziałem miasta następuje w drodze zarządzenia prezydenta z wyjątkiem sytuacji gdy: zwiększenie udziałów i akcji na rzecz jednego podmiotu następuje w formie wkładu pieniężnego powyżej 2 mln zł; zwiększenie udziałów i akcji następuje w formie wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w zakresie nieruchomości, a także w zakresie innych niż nieruchomości składników mienia komunalnego mogącego stanowić taki wkład, jeżeli jednorazowo wartość takiego aportu przekracza kwotę 2 mln zł, cofnięcie lub zbycie wszystkich posiadanych udziałów i akcji stanowi rezygnację z dalszego udziału w spółce.

Mariola Roleder ma wątpliwości, co do sumy 2 mln zł. - Proponuję zmniejszyć ją do miliona zł. Dla Rady będzie to sposób na większą możliwość kontroli.

Marek Kopel ma wątpliwości natury prawnej. - Co się dzieje, jeżeli chcemy objąć akcje w wysokości 3 mln Ruchu. Rada wyraża zgodę. Prezydent także w drodze zarządzenia musi objąć akcje. Jak zgodnie z tą uchwałą będzie można zrealizować objęcie akcji powyżej 2 mln?. Radny proponuje też, by dopisać w punkcie: Przed zaoferowaniem do zbycia całości lub części udziałów i akcji w spółkach dokonuje się analizy mającej na celu ustalenie sytuacji prawnej i ekonomicznej majątku spółki oraz stanu i perspektyw jej rozwoju "oraz spodziewanych korzyści dla miasta Chorzowa".

Jerzy Bogacki, pełnomocnik prezydenta, mówi, że prezydent nie miał na myśli pozbywania radnych możliwości decyzyjnych.

Andrzej Kotala, mówi, że propozycja radnego Kopla uniemożliwiłaby zakup akcji Ruchu. Zaznacza, że poprzez zakup akcji miasto ma kontrolę nad klubem, a wydawanie na promocję ogranicza takie możliwości.

- Przed nabyciem akcji trzeba taką analizę zrobić - mówi Marek Kopel. Radny dodaje, że jeżeli nabycie akcji nie przynosi korzyści dla miasta to nie należy ich kupować. Podkreśla jednak, że korzyści nie zawsze muszą być materialne.

- Jeżeli kwota będzie wyższa niż 2 mln zł, to musi być odpowiednia uchwała Rady Miasta - mówi prezydent Chorzowa. Dodaje, że jednak zgadza się z propozycją poprawki Marka Kopla.

Poprawka Marioli Roleder zmieniająca kwotę 2 mln na 1 mln zł została zaakceptowana.

Radni podjęli uchwałę akceptując wszystkie poprawki.

11:32
Podjęto uchwałę w sprawie uchwalenia zmian „studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Chorzów”.

Celem zmiany studium jest dopuszczenie zabudowy handlowo-usługowej o powierzchni powyżej 2000 mkw w rejonie byłej stalowni Huty Kościuszko (rejon ul. Metalowców, Towarowej i Katowickiej) z jednoczesnym wprowadzeniem ochrony konserwatorskiej obiektów znajdujących się na przedmiotowym terenie.

11:35
Podjęto uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizację zadania pn. „Program Ograniczania Niskiej Emisji dla miasta Chorzów – etap I”.

Wniosek zakłada pozyskanie pożyczki w kwocie 309.600 zł. Decyzja w sprawie udzielenia dofinansowania będzie podjęta uchwałą właściwego organu Funduszu po zakończeniu pełnej procedury kwalifikacyjnej w oparciu o kompletną dokumentację złożonego Wniosku. Całkowity koszt inwestycji wynosi 516.000 zł.

11:37
Podjęto uchwałę w sprawie o zmianie uchwały z 25 czerwca 2009 r. w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Chorzów na lata 2008 – 2013.

11:38
Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej, położonej w Chorzowie przy ul. 11-go Listopada 36a.

11:39
Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej, położonej w Chorzowie za ul. Kadecką 5 – 5a.

11:43
Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości, położonej w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich.

11:45
Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości, położonej w Chorzowie przy ul. Stefana Batorego 14.

11:46
Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej, położonej w Chorzowie przy ul. gen. Henryka Dąbrowskiego 7.

11:48
Podjęto uchwałę w sprawie zaliczenia do kategorii dróg gminnych drogi powstałej na odcinku od autostrady A4 do ul. Leśnej położonej w granicach administracyjnych miasta Chorzów.

Droga biegnie na terenach poprzemysłowych Huty Batory i ma stanowić alternatywę dla ul. Stefana Batorego. W celu poprawy systemu komunikacyjnego oraz ujednolicenia systemu adresowego zachodzi konieczność podjęcia uchwały w sprawie zaliczenia do kategorii dróg gminnych, a następnie nadanie tej drodze nazwy - uzasadnia Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych.

11:56
Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przejęcie na własność Miasta Chorzów nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Chorzowie na terenie zespołu przyrodniczo – krajobrazowego „Żabie Doły”.

Tomasz Piecuch wnosi, aby opracować zagospodarowanie terenu pod kątem rekreacyjnym. - Ścieżka rowerowa, ławki, miejsca służące odpoczynkowi. Warto dobrze zagospodarować ten teren.

Mariola Roleder zaznacza, że "Żabie Doły" to rezerwat ptactwa dzikiego. - Należy pamiętać, że odrobinę tej dzikości, natury należy uszanować. Nie robić infrastruktury, bo za chwilę będzie można tam jeździć ciężkim sprzętem.

- Może na brzegu obrzeżach tego terenu porobić drogi rowerowe, miejsca gastronomiczne, parking - mówi Joachim Otte.

Marcin Michalik zaznacza, że miasto stara się o środki unijne na wybudowanie deptaka, ścieżek rowerowych. Dodaje, że ma tam się pojawić także parking. - Teren jest miejscem spędzania wolnego czasu przez mieszkańców aglomeracji. Chcielibyśmy, aby dzikie ścieżki były ucywilizowane.

Czytaj też:
Wiosną Żabie Doły budzą się do życia. Powstanie tu park?

11:59
Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przejęcie przez Chorzów prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych, położonych w Chorzowie w rejonie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.

Nieruchomości sąsiadują z terenami zajętymi pod drogi i mogłyby zostać wykorzystane do rozbudowy układu drogowego i komunikacyjnego miasta. Marcin Michalik podkreśla, że powstaną tam m.in. ściezki rowerowe.

12:00
Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne nabycie na rzecz Miasta Chorzów prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych, położonych w Chorzowie w rejonie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.

Nieruchomości położone są w bezpośrednim sąsiedztwie terenów należących do Chorzowa. Cena nabycia zostanie dopiero ustalona.

12:07
Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przejęcie na własność miasta Chorzów nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej w Chorzowie przy ul. Bytkowskiej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich.

Nieruchomość obejmuje teren Międzynarodowych Targów Katowickich i zabudowana jest budynkami wystawienniczo – targowymi. W dniu 5 marca 2012 r. zawarto umowę pomiędzy Skarbem Państwa a Miastem Chorzów dotycząca dzierżawy przedmiotowej nieruchomości przez miasto na okres 3 lat.

Joachim Otte pyta, czy miasto podejmie się prowadzenia na tym terenie targów.

Marcin Michalik mówi, że miasto bada stan techniczny budynków. - Wiele nadaje się do wyburzenia. (...). Dodaje, że miast chce prowadzić na tym terenie działalność wystawienniczo-targową.

12:08
Trwa dyskusja nad uchwałą w sprawie nadania nazwy „Rondo św. Floriana- patrona miasta Chorzów” rondu u zbiegu ulic Stefana Batorego, Szpitalnej i Żelaznej w Chorzowie.

Tomasz Piecuch proponuje, by autopoprawką wykreślić nazwę - ulica Stefana Batorego.

Z wnioskiem zwrócił się Ruch Autonomii Śląska- koło Chorzów Stary. RAŚ poprzez nadanie rondu nazwy św. Floriana oraz odpowiednie zagospodarowanie chce z jednej strony zaznaczyć kult Ślązaków do św. Floriana a z drugiej strony stworzyć przestrzeń, która będzie miała wartość artystyczną i edukacyjną. Postać św. Floriana umieszczona ma być na kolumnie z cegły klinkierowej. Figura ma być otoczona ramą, co stworzy wrażenie obrazu świętego Floriana, dla którego tłem będzie pejzaż miasta. Opcjonalnie kolumna ma być otoczona gipsową makietą miasta, na której będą wyszczególnione charakterystyczne obiekty miejskie, np. Szyb Prezydent, Sanktuarium św. Floriana. Na kolumnie umieszczone zostanie wezwanie: „Patronie nasz, święty Florianie, módl się za nami.” Rondo leży na jednej z głównych arterii miasta a przede wszystkim przy terenach Huty Batory.

Halina Hiltawska zaznacza, że nie jest przeciwna św. Florianowi, ale nie podoba jej się pomysł na nazwę ronda. - Jesteśmy miastem, które za patrona ma świętego Floriana, mamy sanktuarium.(...) Rondo zostało zaakceptowane w sposób nieformalny przez Hospicjum Jest tam „Pole Nadziei”, które Hospicjum tam stworzyło. Jak wyobrażacie sobie statuetkę św. Floriana, z symbolem nadziei – krokusem.(...)

Marek Kopel podkreśla, że uchwała nie mówi o pomniku a nadaniu nazwy rondu. - Najlepszym miejscem na statuetkę byłby wjazd do Chorzowa od strony autostrady. (…) Nie ma sensu nadawanie nazwy ronda im. św. Floriana.

Nie lekceważyłbym tej inicjatywy społecznej. Nie działamy w oderwaniu od rzeczywistości. RAŚ podjął tą inicjatywę na wniosek mieszkańców. (…) Nie myślałem, że wniosek spowoduje takie „wzruszenie”. Figura nie ma być maskotką, św. Florian jest opiekunem naszego miasta - mówi Jerzy Bogacki. - Nie chciałbym się znaleźć w sytuacji rozdwojenia jaźni. Jest rondo im. Gębały.(...) Rozmawiałem z prezes Hospicjum, nie miała nic przeciwko nadaniu takiej nazwy. (…) Podjęliśmy pewne działania, figura jest już zakupiona.(...) Chcemy coś zrealizować, nie angażujemy środków miejskich.(...) Jestem katolikiem dosyć dawno, to nie powinno być polem do dyskusji – dodaje.

Joachim Otte zaznacza, że nikt nie kwestionował czyjejś religijności czy wiary.

Henryk Wieczorek mówi, że początkowo była mowa o zagospodarowaniu figury na rondzie ks. Gębały. - Po miesiącu nagle nastąpiła zmiana zdania.

- Sprawa jest postawiona na głowie. Uchwała mówi o nazwie ronda a pan mówi już o zakupionym pomniku – Marek Kopel zwraca się do Jerzego Bogackiego. - Jeżeli po jakimś czasie pomnik lub statuetka powstanie na wjeździe do Chorzowa, to będzie wasza inicjatywa. Jako RAŚ o to zabiegacie, to w dużej mierze będzie waszym sukcesem. Czy tam postawić to, co już jest i czeka, to nie wiem. Rada oceni, czy to jest odpowiednie do tego miejsca.

- Będziemy głosować za chwilę nad nadaniem nazwy ronda. (…) Jest inicjatywa, żeby taką statuetkę postawić, ale do tego będzie potrzebna następna uchwała – podkreśla Jacek Nowak. - Mamy podjąć decyzję, czy rondo mam mieć taką nazwę, czy nie ma mieć jej w ogóle.

Za przyjęciem uchwały było 5 radnych, przeciw 9, 3 wstrzymało się od głosowania. Projektu uchwały nie podjęto.

12:35
Podjęto uchwałę w sprawie zmiany uchwały z 29 października 2009 r. w sprawie Statutu Miasta Chorzów.

Tym samym wprowadza się następującą zmianę: § 53 ust.3 otrzymuje brzmienie: „3. Protokół z sesji udostępnia się w Biuletynie Informacji Publicznej po jego sporządzeniu.”

12:36
Podjęto uchwałę w sprawie powołania Zespołu do przedstawienia Radzie opinii o zgłoszonych kandydatach na ławników Sądu Rejonowego w Chorzowie i Sądu Okręgowego w Katowicach w wyborach uzupełniających na kadencję 2012 - 2015.

12:37
Rada powraca do projektu uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Chorzów w 2012 roku.

Wiesław Raczyński informuje, że w roku ubiegłym wydano 300 tys. zł na różne formy opieki nad zwierzętami. W tym roku ponad 100 tys. zł przeznacza się dodatkowo na czipowanie zwierząt. Uchwałę podjęto.

12:40
Trwa udzielanie odpowiedzi na interpelacje radnych.

Odpowiada prezydent.

O Parku Nauki. - Najlepszym miejscem w mojej ocenie jest teren parku WPKiW. Każdy inny teren musiałby być odkupywany. (…) Opracowywane jest studium wykonalności. Potem WPKiW będzie aplikowało o środku unijne. Będzie to jedna z kluczowych inwestycji na terenie województwa śląskiego. Jeszcze trwa dyskusja nad miejscem, pod uwagę brany jest też teren po byłych MTK. Czy to powstanie w parku, czy na terenach MTK to i tak będzie wymagało to budowy nowej drogi.

O psich odchodach i zanieczyszczeniach w mieście. - Nakłaniam Straż Miejską by zajęła się tym problemem. Straż prowadzi odpowiednie patrole. To problem nie do uchwycenia. Akcja jest prowadzona mocno w mieście. Prezydent nie wyklucza zakupu kubłów na psie odchody.

O budynku przy Pl. św. Jana. - Budynek jest własnością prywatną. (…) Nie jest ona wpisany na listę wojewódzką zabytków. Prezydent potwierdza, że w pobliżu budynku stanie market.

O Przedszkolu nr 9. - Budynek wymaga remontu za 1,5 mln zł.(...) Trzeba się zastanowić, czy nie lepiej poszukać dla przedszkola nowego miejsca. (…) Jest to sytuacja skomplikowana. (…) Jest kilka działem, które można wziąć pod uwagę np. Mielęckiego i Chrobrego.

O sprzedaży mieszkań z bonifikatą. - Przeanalizowałem sytuację. Na tę chwilę nie możemy sobie pozwolić na udzielanie bonifikat. Jest to niekorzystne dla miasta.

O przeglądzie chodników. - MZUiM wykonuje takie przeglądy. Wszystkie ubytki, wady będą na bieżąco realizowane.

O miejscach parkingowych. Prezydent mówi, że takie są przygotowywane. - Jak uda się usunąć zapadlisko na parkingu przy ChCK to rozważamy możliwość budowy tam parkingu wielopoziomowego.

O cenach wody. - Sprawa będzie przedstawiona na najbliższej sesji. Prezydent nie wyklucza podwyżki cen wody.

13:00
Wolne wnioski, zapytania i informacje.

Marek Kopel informuje, że ZSM nie ma pieniędzy na budowę nowego obiektu. Pyta jakie plany w związku z tą sytuacją ma prezydent.

- Mówiło się, że estakada runie a teraz jest tyko szpachlowana - mówi Joachim Otte.

- Czasami uzupełnianie ubytków betonu wygląda jak szpachlowanie. Jest to niezbędne - odpowiada prezydent.

Prezydent mówi, że nie wycofuje się jeszcze z pomysłu rozbudowy szpitala. - Trochę czasu potrzebujemy, aby ostatecznie wypowiedział się nowy partner, który będzie realizował nową inwestycję na terenie szpitala. Jak prawnicy znajdą możliwość na to, byśmy mogli brać udział w tej koncepcji jako miasto, to ją przemyślimy.(...) To wstępne, luźne rozważania. Najbliższe tygodnie pokażą realne możliwości.

13:05
Koniec sesji.
Wojciech Zawadzki

Reklama:

Dyskusja:

~Chorzowianka

IP: 159.245.*.*

2012-03-29 10:18:14

Otte nie powinien mieć prawa głosu!!! Dlaczego tak nie interesował się Chorzowem podczas gdy Kopel był prezydentem? Nie musiał głową jak piesek tylko robic swoje, ale widocznie brakło mu odwagi więc teraz powinien siedzieć cicho.

~Danka

IP: 159.245.*.*

2012-03-29 10:19:45

Radnym, który nie jest z Chorzowa powinien zająć się Kopel. On ma wprawę w załatwianiu ludzi nawet tych, którzy mieszkają w Chorzowie

~chorzowianin

IP: 79.189.*.*

2012-03-29 10:25:03

Nie przesadzaj - Otte podczas swojej v-ce prezydentury był odpowiedzialny za m in. za edukację i zdrowie - mało zrobiono w tym czasie!!! - a w swoich wystąpieniach ma sporo racji

~:)

IP: 195.60.*.*

2012-03-29 10:39:08

Połączył np. Gimnazjum nr 7 i III LO, jedna z większych porażek wbrew sprzeciwom !!

~Bronek

IP: 159.245.*.*

2012-03-29 10:45:21

Ciekawe na czyje polecenie p. Eryk Schuman nagłaśnia sprawę p. Sevkovica. Przeciez to jest ich człowiek. Czyzby tylko dlatego, ze K. Sevkovicz wyrwał sie spod skrzydeł Wspólnego Chorzowa. Jeżeli tak, to już wiadomo, kto jest pomysłodawca tego.

~heniek

IP: 159.245.*.*

2012-03-29 10:46:15

Zdrowie tez spieprzył

~Magda

IP: 159.245.*.*

2012-03-29 10:47:38

Razem z Koplem i Lukoszek skrzywdzili dzieci niepełnosprawne z Omańkowskiej. Tego im nikt nigdy nie zapomni ani nie wybaczy.

~chorzowianin

IP: 79.189.*.*

2012-03-29 11:25:20

No tak macie rację - teraz jest eldorado - mamy wszystko!!! i idziemy w genialnym kierunku - jakieś uwagi po 1,5 roku panowania nowej władzy????, jakieś dokonania oprócz wymian ludzi na swoich i wydatkwó na akcje promocyjne, marketingowe itp. Może zamiast tego ktoś by w końcu pomyślał o tworzeniu stref ekonomicznych lub ich rozszerzeniu???. Może jeśli chodzi o szpital zaprzestanie się wyprzedaży wszystkiego co poprzednicy dla miasta zrobili (kardiologia, ginekologia, poradnie itp.) a co za tym idzie zmniejsza się dostępność dla mieszkańców. Co teraz jest dobrego w UM??? - oświećcie mnie bo ja chyba czegoś nie rozumiem:))

~Bartek

IP: 159.245.*.*

2012-03-29 11:27:24

Kiedy rozliczy sie szkody wyrządzone przez Kopla podczas o wiele za długiej kadencji????

~Janina

IP: 159.245.*.*

2012-03-29 11:42:38

Chorzowianinie, jeżeli nie widzisz korzyści ze zmian w Urzedzie Miejskim, po 1,5 rocznej kadencji p. Kotali, nie widzisz zmian w miescie zarówno w oświacie, zdrowiu, codziennym zyciu Chorzowian, to znaczy, ze masz bielmo na oczach albo problemy ze zrozumieniem wielu rzeczy czego podłożem moze być złośliwość.

~mieszkanka

IP: 83.15.*.*

2012-03-29 11:47:27

Janino, a konkretniej? Jakie korzyści w oświacie? Jakie w zdrowiu? Jakie w codziennym życiu? Podaj trzy najważniejsze.

~chorzowianinka

IP: 83.4.*.*

2012-03-29 11:53:17

W Chorzowie jak w pigułce jest obraz gospodarki w całym kraju pod światłym przewodnictwem PO - wyprzedać co się da, wyciąć co jeszcze przetrwało, obstawić stanowiska swoimi i niech dzieje się co chce byle nasze na wierzchu - a ostatni gasi światło.

~chorzowianin

IP: 79.189.*.*

2012-03-29 11:56:11

Ja również się pytam o konkrety: 1. Jakie plusy w medycynie?? 2. Jakie plusy w gospodarce - (ile powstało w tym czasie firm?, o ile zmniejszyło bezrobocie?, inaczej zapytam - czy cokolwiek się zmieniło) 3. Jakie zmiany w oświacie??? Poza tym, że jak niektórzy (D.O.) piszą Ruch jest najważniejszy i tam trzeba pakować NASZE pieniądze

~Ksenia

IP: 46.148.*.*

2012-03-29 12:14:42

Janino, jeden jedyny przykład, przykładzik, proszę ????

~Chorzowianin

IP: 83.22.*.*

2012-03-29 15:02:31

Dlaczego sprzedaż mieszkań komunalnych jest niekorzystne dla Chorzowa, a dla dla innych miast śląskich gdzie są bonifikaty jest korzystne? My mieszkańcy Chorzowa chcemy sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą!!!!!!!!!!

~zdiż

IP: 87.99.*.*

2012-03-29 15:03:58

a co teraz z tym całym obeliskiem św. Floriana? Zaprzyjaźnionemu miastu damy czy może pan Bogacki sobie w ogródku postawi? Brawo :/ Najpierw kupują, potem uchwalają. Super. A stadion Ruchu panie Kotala niech pan buduje na 6000 miejsc. Po co więcej, nie.17-18 tys. to najlepsza ilość miejsc. Ale 15 schodzące do 12 to jawna kpina! W niedzielę było 12 tys. na Wiśle. Ale pana prezydenta chyba nie było, więc nie wie

~Ksenia

IP: 46.148.*.*

2012-03-29 15:39:34

kupują? , to chyba Bogacki kupił i myślał, że uchwalą

~zdiż

IP: 87.99.*.*

2012-03-29 18:31:16

ale z własnej kasy tego raczej nie kupił. A co do "kupują" to pewnie i racje

~Krzyżowiec

IP: 91.218.*.*

2012-03-30 13:23:21

Święty Florian, to logo zarejstrowane w Urzędzie Patentowym Świętych przez ugrupowanie "Wspólnie dla Chorzowa". Nikt z tej ferajny nie będzie się nim dzielił z niewiernymi saracenami, którzy wtargnęli w tak uporządkowane (przez 19 lat) życie jedynie słusznej opcji. Święty Florian tylko dla prawdziwych katolików! :)))

~

IP: 62.233.*.*

2012-03-30 13:56:39

Radni którzy pracują i udzielają się na sesjach: Piecuch, Nowak, Otte, Salwiczek, Kopel, Wieczorek, Roleder, Hiltawska, czasami Kołodziej (kolejność przypadkowa). Hmmmmmmmmm co robi cała reszta prócz pobierania diety?

~Erlich

IP: 91.218.*.*

2012-03-30 15:19:54

Co robi reszta? Chyba... myśli i nie wygłasza bzdur pod publikę!

~BoniFikaTa

IP: 89.73.*.*

2012-03-30 20:12:07

"Bonifikaty niekorzystne dla miasta!" to ja się pytam: Dlaczego Prezydent Kotala chętnie powtarza slogan, że należy zrobić wszystko, aby młodych zatrzymać w Chorzowie?? Czy to się czasem nie wyklucza? Tośmy wybrali...jedno robi inne mówi.

~Nihil Novi

IP: 83.22.*.*

2012-03-30 22:55:12

Jacku Nowaku w ramach interpelacji złożyłeś donos na jakiegoś radnego.Jak michalik i kotala przysięgali(tak mi dopomóż Bóg),że mieszkają w Chorzowie to ci nie przeszkadzało.Aleś sprawiedliwy-tak jak twoja partyja

~Bolesław

IP: 31.62.*.*

2012-03-30 23:14:56

Sprzedaż mieszkań komunalnych to w chorzowskich warunkach strzał w stopę. Przez wiele, wiele lat ani Rada, ani Prezydent nie robili nic, aby zasób mieszkań komunalnych powiększyć i bardzo niewiele aby go utrzymać w należytym stanie technicznym. Skutek: gwałtowna śmierć techniczna większości budynków komunalnych. Jeśli do tego dodać bardzo znaczące (o ok. 1/3) i gwałtowne zmniejszenie zasobów komunalnych z tytułu konieczności wyłączenia z nich budynków prywatnych będących tylko w zarządzie gminy to skala problemu będzie w miarę czytelna. Uważam, że ten kto chce sprzedawać mieszkania komunalne w Chorzowie (nieważne czy z bonifikatą, czy bez) powinien najpierw wylać sobie na głowę kubeł zimnej wody! Na otrzeźwienie.

~Rysio

IP: 31.63.*.*

2012-03-31 08:41:07

Bolesławie nie zgadzam się z Tobą,w strukturze mieszkań Chorzowa najwięcej jest komunalnych.Zresztą większość to budynki przedwojenne ,a wiadomo,że ówczesne Rady Narodowe i Prezydenci z tzw.komunistycznej nomenklatury partyjnej nie zajmowali się nimi i wiele z nich ma zły stan techniczny,ale mój poglad na ten temat jest zdecydowanie inny.Zadłużenie czynszowe w budynkach komunalnych wynosi prawie 60 mln zł i jeszcze mamy remontować z kasy wszystkich mieszkańców te budynki !Uważam,że należy wznowić sprzedaż mieszkań z bonifikatą ,bo wtedy faktycznie współwłaściciele danego budynku dokonują jego remontu na swój koszt.Budowa nowych mieszkań komunalnych to choroba! W Chorzowie mieszka coraz mniej ludzi !!!!Dodatkow Chorzów wzbogaca się systematycznie o nowe zasoby mieszkaniowe i to jest dobre,a nie kombinowanie ztą komunalką ,aby PGM mógł się rozrastać!!!

~Krystian

IP: 31.63.*.*

2012-03-31 08:44:38

Jacku Nowaku zapomniałeś jeszcze o zagłębiakch przyjmowanych do Urzędu Miasta Chorzowa masowo przez nową ekipę...dodatkowo kompletnych nieudaczniakach!

~Bolesław

IP: 87.205.*.*

2012-03-31 15:30:15

Rysio: krótko, bo temat raczej wymaga osobnego wątku. Zapomniałeś o ustawowych zadaniach własnych gminy (zob. ustawa o ochronie lokatora) - Miasto pozbywa się zasobu komunalnego/socjalnego albo obniża go poniżej wartości progowej i ma potężny problem z zabezpieczeniem mieszkań dla ludzi o niskich dochodach i eksmitowanych. Na miejscu władz Miasta nie liczyłbym na wynajęcie mieszkań na te cele z zasobów prywatnych (nie ten lokator i nie te czynsze - spalone próby takich akcji już były za Kopla, a poza tym to pieniądze z budżetu, a tu ciągle krótka kołdra. A co do 60 mln zadłużenia to nie Rady Narodowe i Prezydenci z tzw.komunistycznej nomenklatury partyjnej na nie pracowali, ale lekkoduchy z UM i PGM w latach 1990 - 2010. No i radosna twórczość umorzeniowa długoletniego Prezydenta Chorzowa.

~hanys

IP: 83.16.*.*

2012-04-02 23:27:52

szkoda, ze nie mowia, ze w chorzowskim muzeum nic sie nie dzieje - od grudnia ta sama wystawa "czasowa", do tego z jednej sali wystawowej zrobiono gabinet księgowej... kpina, lepiej zamknąć tą instytucję, bo styl zarządzania ma rodem z prlu

~mieszkaniec

IP: 83.15.*.*

2012-04-03 10:07:17

"Prezydent nie wyklucza podwyżki cen wody" - czyli wiadomo, że będzie podwyżka. I tak wszystko drożeje, tylko po co było to obiecywanie??? Ale jak już było wcześniej napisane - wiele rzeczy nam obiecywano. Z drugiej strony po co te ich głosowania skoro podwyżka i tak wejdzie w życie, tak jak w innych gminach.

~Chorzowianin

IP: 83.22.*.*

2012-04-03 18:53:17

Zgadzam się z wypowiedzią Rysia nt sprzedaży mieszkań komunalnych. Panie Prezydencie, Rado Miasta, czekamy na sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą!!!!! Tylko to może zatrzymać młodych przed emigracją.

~Rysio

IP: 31.63.*.*

2012-04-03 19:41:34

Bolesławie wiem,że gospodarka mieszkaniowa należy do zadań własnych gminy,ale nie jest to jej jedyne zadanie własne !Chorzów się wyludnia i tak naprawdę sztucznie przenoszą się ludzie z innych miejsc zarówno Śląska,jak i innych regionów Polski, bo w Chorzowie stosunkowo łatwo można dostać mieszkanie ,no i nie trzeba płacić!Dlatego nie pisz mi,że dotyczy to ludzi o niskich dochodach ,bo chyba wiesz,że są zasiłki tzw.dodatki mieszkaniowe,a co do eksmitowanych to problem jest marginalny,bo orzeczenie eksmisji należy do rzadkości!Natomiast faktycznie należałoby sprawdzić ile lokali socjalnych potrzeba Chorzowowi,bo moim zdaniem wtedy okaże się,że skala problemu też nie jest wysoka,a nawet wydumana ,bo pamiętaj ,że zasoby mieszkaniowe Chorzowa nie składają się tylko z mieszkań komunalnych i problem ten nie dotyczy wszystkich mieszkańców miasta ,a wszyscy muszą na to zadanie płacić,a nawet patrzeć,jak sami płacą czynsz i nie tylko np.opłaty za prąd kosztem odwlekanych remontów budynków,a Miasto remontuje zasoby komunalne mieszkań i dość często to zostaje zniszczone przez "biednych lokatorów",gdzie sens i logika!

~Chorzowianin

IP: 79.191.*.*

2012-04-05 14:46:48

Dwaj Panowie K. prowadzą wojnę pingpongową, która dotyczy różnych spraw. Ale zwracam uwagę, że miasto to przede wszystkim mieszkańcy, o których zapominacie. Ich oczekiwania są zupełnie inne. Przykładem może być sprawa wykupu mieszkań. W innych miastach ta sprawa wygląda zupełnie inaczej. Panowie uczcie się mądrego rządzenia dla dobra Chorzowa. Vox populi, vox Dei!

~

IP: 178.36.*.*

2012-04-23 18:56:28

Proszę zauważyć z jakich frakcji są Ci ,,zaangażowani,,podczas sesji?No może Waldek Kołodziej nie pasuje do łamigłówki .Dlatego mamy trochę ponad 100 tys.mieszkańców a może mniej .Kto wie ile było najwięcej ?

~józiek

IP: 31.175.*.*

2012-09-19 22:02:38

jak z tymi mieszkaniami z bonifikatą? bedą? jeśli nie to uciekam z rodziną za granicę.

~

IP: 188.117.*.*

2012-10-01 20:36:39

apropo biedronki w miejsce budynku na ul.Piotra -super pomysł przydałby się jeszcze w chorzowie w tej okolicy bankomat-oraz wiecej kontroli straży miejskiej po osiedlach wieczorowa porą

~ekonom

IP: 81.210.*.*

2012-12-21 09:17:32

deweloperzy lobbują by nie sprzedawac mieszkan komunalnych z bonifikatą no to nie sprzedają. po co im konkurencja

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.