Chorzów zieloną wyspą

Warsztaty ekologiczne | fot. Daniel Mitros, UM Chorzów
W warsztatach ekologicznych uczestniczyło kilkuset uczniów chorzowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Dla najmłodszych przygotowano m.in. widowiskowe układanie dużych, zajmujących ponad 25 metrów kwadratowych, eko-puzzli. Zabawie towarzyszyła edukacja ekologiczna związana z segregacją odpadów.
Pomysłodawcą akcji jest zespół Carrantuohill. - Pierwsza edycja imprezy to tylko koncert naszego zespołu. Z czasem inicjatywa się rozbudowała o warsztaty ekologicznie, o te wszystkie działania, które mają budować pozytywną zieloną świadomość w najmłodszych mieszkańcach regionu – mówi Bogdan Wita z zespołu Carrantuohill. Zdaniem muzyka po 5 latach kampania wrosła w kulturę naszego regionu. - Pierwszego dnia wiosny zieleń bucha więc i my chcemy jeszcze bardziej zazielenić Śląsk. W ciągu pięciu lat udało nam się w ramach kampanii zasadzić ponad 20 tysięcy drzew.
Z tego typu akcji zadowolona jest Zuzanna Kurczek, naczelnik wydziału usług komunalnych UM Chorzów. - Poprzez zabawę dzieci uczą się odpowiednich odruchów, które w przyszłości pozwolą im dbać o środowisko naturalne. Chodzi o pokazanie prostych sposobów na wprowadzanie ekologii do domów i codziennego życia.
Zdaniem Szymona Kułakowskiego z Fundacji Ekologicznej ARKA, prowadzącego warsztaty, świadomość ekologiczna na Śląsku jest większa niż na przykład na Mazurach. - Promujemy Śląsk jako zielone miejsce. Większość kojarzy ten region z kominami i dymem. Ta kampania ma to odczarować. Pokazujemy, że ekologia nie musi być nudna. Najmłodsi chłoną wiedzę. Wiedzą, że jak segreguje się odpady to powstają z nich surowce wtórne, a jak je palimy to zanieczyszczamy środowisko.
- Warsztaty uświadamiają młodym ludziom, że coś takiego jak segregacja odpadów, niepalenie śmieci to proste rzeczy, dzięki którym możemy sprawić że Śląsk będzie jeszcze bardziej zielony – uważa B. Wita.
Reklama:
Dyskusja:
~Witek Szwedkowski
IP: 89.25.*.*
2013-03-24 14:23:53
Żenujący przykład greenwashingu (zielonego mydlenia oczu) stosowanego za potężne pieniądze przez największych trucicieli w regionie Tauron i Kompanię Węglową. http://zielone.info/1474/zielona-wyspa-czy-czarna-plama/