List otwarty wiceprzewodniczącego RM. Zobacz, o czym?

Chorzowianin 2013-11-23 | Komentarzy: 12
Joachim Otte, wiceprzewodniczący RM, zwraca się do samorządowców z propozycją podjęcia uchwał Rad Miast z apelem do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o bardziej sprawiedliwy dla województwa podział funduszy europejskich.
List otwarty wiceprzewodniczącego RM. Zobacz, o czym?

Urząd Miasta w Chorzowie | fot. Mariusz Banduch

List otwarty do prezydentów i radnych województwa śląskiego 

Rada Europejska podjęła decyzję, że w latach 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W ślad za tym ogłoszono przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego propozycję podziału Funduszy Europejskich na regiony.

 Media regionalne (prasa, RTV) ogłosiły radośnie, że województwo śląskie otrzymało z tej puli 3,17 mld euro, czyli najwięcej. To doniesienie nie wywołało żadnych refleksji ani wśród dziennikarzy, polityków czy też w Urzędzie Marszałkowskim. Ocenę czy nasze województwo otrzymało dużo, czy mało musi wynikać z kryterium ilości środków na jednego mieszkańca, bowiem nie można porównywać województw znacznie różniących się liczbą mieszkańców.

Podział środków w poprzedniej perspektywie 2007-2013 z trzech programów unijnych (Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwój Polski Wschodniej i Programu Kapitał Ludzki) przedstawiono w tablicy 1. Widoczna jest tu zdecydowanie niekorzystna dla woj. śląskiego dysproporcja w rozdziale środków. Restrukturyzacja gospodarki i restrukturyzacja społeczna naszego regionu wymaga bowiem zwiększania, a nie ograniczania kierowanych tu środków. W nowej perspektywie 2014-2020 należało oczekiwać zmiany w podejściu do naszego województwa. Niestety zjawisko spychania woj. śląskiego na margines trwa nadal. Przykładem jest tu propozycja podziału środków europejskich na fundusze regionalne, który to podział (uwzględniający Program Polski Wschodniej) w ujęciu ilości środków na jednego mieszkańca przedstawia tablica 2.

Wyjaśnień wymaga tu sprawa woj. mazowieckiego. Województwo to jako pierwsze przekroczyło kryterium uczestnictwa w polityce spójności i oficjalnie nie będzie wykazywane w zestawieniu programów regionalnych. Mimo tego Ministerstwo z góry zabezpieczyło dla woj. mazowieckiego łącznie 3,32 mld euro, czyli więcej globalnie, aniżeli dla woj. śląskiego, które medialnie przedstawiane jest jako największy beneficjent. Ponieważ woj. śląskie pod względem liczby ludności jest bardzo duże, stąd też, aby uszczuplić należne nam środki, zawsze wyszukuje się „pasujące” kryteria (przypomnijmy sobie dlaczego zlikwidowano Regionalne Kasy Chorych). W przypadku środków europejskich przyjęto produktywność regionalną. Odrzucając chociażby stopień zamożności samorządów mierzony wielkością dochodów własnych na jednego mieszkańca.

Aby sytuację regionów przedstawić bardziej realistycznie, w tablicy 3 (za miesięcznikiem Wspólnota z dnia 6.07.2013 r.) przedstawiono dochody własne (z uwzględnieniem efektu „janosikowego”) województw samorządowych w 2012 r. Wszystkie województwa Polski Wschodniej są przed woj. śląskim.

Celem potwierdzenia niekorzystnych relacji dla naszego województwa w tablicy 4 przedstawiono dziesięć najbogatszych miast na prawach powiatu. Nie zmieściło się tu żadne miasto z województwa śląskiego. Jeszcze bardziej dosadnym jest zestawienie najuboższych miast polskich na prawach powiatu. W pierwszej niechlubnej dziesiątce jest aż siedem miast z naszej aglomeracji.

Szanowni Państwo! Sytuacja gospodarczo-społeczna województwa śląskiego, względem reszty kraju, w ostatnich latach systematycznie się pogarsza. Stąd też nas samorządowców nie może nie boleć zapowiadane w perspektywie europejskiej lat 2014-2020 zlekceważenie potrzeb naszego województwa. Pod przykrywką „polityki spójności” zamierza się bowiem dalej marginalizować województwo śląskie. Biorąc powyższe pod uwagę zwracam się do samorządowców z propozycją podjęcia uchwał Rad Miast z apelem do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o bardziej sprawiedliwy dla województwa podział funduszy europejskich.

Dr inż.Joachim Otte, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Chorzowa

Reklama:

Dyskusja:

~Chorzowianka

IP: 89.74.*.*

2013-11-23 19:27:04

Panie Otte, co Pan myśli, że podpisze się Pan dr inż. Joachim Otte , Wiceprzewodniczący R.M Chorzowa i wszyscy się wystraszą? Panie Otte, czas się obudzić!!!!

~:0

IP: 37.225.*.*

2013-11-24 12:45:19

Chorzowianko głupia jesteś skoro nie rozumiesz problemu na który zwrócił uwagę Pan Otte. A to że dr inż. to chwała mu za to. Ty podpisujesz się jedynie "Chorzowianka", bo chcesz być anonimowa i podbudować swoje ego, pewnie nie masz się czy pochwalić. Żal mi Cię. Może Pani Maria Nowak najwspanialsza posłanka poruszy problem podziału środków z funduszy europejskich?

~Jan Błaut-stowarzyszenie "Tradycja i WSparcie"

IP: 178.180.*.*

2013-11-24 13:29:25

jest zastaniawiajace dlaczego nasze województwo traktowane jest po masoszemu.CO zawinilismy że traktuje sie nas obcesowo.Temat podziału środków przez"warszawkę"jest nie zrozumiały. Woj, Ślaskie słusznie domaga sie własciwego traktowania.Jesli nie zrozumieją ,to idzie zima należałoby zablokować dostawy węgla i wtedy w Warszawie zrozumieją co znaczy Śląsk. Odnośnie Chorzowianki , dennośćią wypowiedzi sama się dyskwalifikuje -pozdrawiam Pana Otte

~basia chorzowianeczka

IP: 202.67.*.*

2013-11-24 15:03:56

az nie chce sie z niektorymi gadac. przeciez problem usadzania i marginalizowania regionu slaskiego trwa od dlugich lat. to ze sopot jest na pierwszym miejscu wsrod najbogatszych miast powiatowych nie dziwi dzis. moze nowe wybory i nowy sejm cos zmienia, bo przy obecnej formacji rzadzacej mamy przechlapane. zyczenia dla p.otte by jego list ruszyl cos w materii zatrzymania ubozenia slaska.

~muaa :*

IP: 89.74.*.*

2013-11-24 17:58:08

Panie Otte daruj sobie Pan, chyba ktoś nie potrafi pogodzić się z tym że nie jest już w-ce prezydentem :)

~ ___

IP: 89.79.*.*

2013-11-24 19:56:21

zablokujemy dostawy węgla to kupią w Kazachstanie lub na Ukrainie :( nie mamy już argumentów

~śl

IP: 77.252.*.*

2013-11-25 12:37:48

Problem niezwykle ważny dla śląska i jego mieszkańców. Powinien być to problem ponad partyjny, tylko problem w tym iż każda partia jest centralnie sterowana z Warszawy, tak więc jeśli ktoś wstępuje w szeregi partyjne zgadza się z retoryką płynącą z góry. Nasi politycy przekraczając Przemszę zapominają skąd są, zapominają języka w gębie i służą jedynie jako maszynki do głosowania i pewnie czasem nie wiedzą za czym głosują. Mam nadzieję że ktoś się w końcu obudzi i inicjatywa będzie oddolna, a samorządy miast i województwa śląskiego będą zbudowane z struktur lokalnych, a nie z ogólnopolskich partii odgórnie sterowanych.

~Joanna

IP: 79.189.*.*

2013-11-25 14:45:57

Do Chorzowianki i muaa: Wstyd mi za was! Naprawdę nie rozumiecie sedna problemu. Przecież w tym liście poruszono naprawdę poważny problem marginalizacji Śląska. Czy nasza chorzowska posłanka po tylu latach działalności w Warszawie cokolwiek załatwiła dla Chorzowa (oprócz drobiazgów dla swojej parafii)? Nie miejcie złudzeń, że coś się zmieni. Takich apeli i listów otwartych powinno być jak najwięcej.

~K.Sz

IP: 89.74.*.*

2013-11-25 17:13:57

Zwracalismy na to uwage juz w czerwcu ale wazne ze inni tez to zauwazyli. http://www.raschorzow.org/news.php?readmore=284

~do RAŚ

IP: 31.61.*.*

2013-11-25 18:36:09

Panie Krzysztofie, RAŚ ma przedstawicieli w Sejmiku Województwa Śląskiego, czy Oni przedstawili ten problem, nagłośnili go? czy był odzew? Jakiś czas przecież rządziliście z PO i PSL.

~K.Sz

IP: 89.74.*.*

2013-11-26 18:07:16

Tak .Tak. odzew był taki że Pan Marszałek Sekuła nadal twierdzi że nasze woj zostało potraktowane najlepiej ze wszystkich województw sic! a z analiz widać, ze jest dokładnie odwrotnie ale to chyba nie dociera do tego Pana.

~et_+

IP: 31.62.*.*

2013-11-27 00:23:47

Nagłaśniać, nagłaśniać, nagłaśniać ten problem dotyczącą marginalizacji Naszego województwa. Sekuła urzędnik nie wojownik, woli schować się i robić uniki ponieważ nie wie gdzie znajdzie swoje miejsce w kolejnych wyborach. Nasze województwo potrzebuje kierownictwa mocno zakorzenionego na śląsku, nie szukającego odskoczni do polityki krajowej. Należałoby stworzyć nowy front oparty na ugrupowaniach samorządowych woj.śląskiego bez PO, PIS, SLD, PSL itd., co do RAŚ też pewności nie mam ze względu na Pana Bogackiego (poparcie za stołek), mogłoby być częścią takiego frontu. Potrzebujemy władz wolnych, a nie centralnie sterowanych.

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.