Metropolia przesiada się na rower

Chorzowianin 2018-10-04 | Komentarzy: 0
30 służbowych rowerów elektrycznych - dla wszystkich urzędów miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz - oczywiście - dla Urzędu Metropolitalnego. Dziś na stadionie Śląskim w Chorzowie zainaugurowano program „Rowerem lub na kole - do pracy, w pracy, z pracy”. To kolejny krok na drodze do realizacji koncepcji „Roweru metropolitalnego”.
Metropolia przesiada się na rower

Zwieńczeniem spotkania na Stadionie Śląskim był Wielki Wyścig Samorządowców. | fot. UM Chorzów

– Nie można myśleć o nowoczesnym i ekologicznym transporcie miejskim bez roweru, który jest jego integralną częścią. Dlatego postanowiliśmy uczynić rower „oficjalnym” środkiem komunikacji dla urzędników. W planach mamy także przekazanie rowerów służbom mundurowym, m.in. straży miejskiej – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM. 

Zakup 230 rowerów elektrycznych, z przeznaczeniem dla pracowników urzędów miast i gmin, w tym dla Urzędu Metropolitalnego, jest wynikiem konsekwentnego działania GZM, zmierzającego do realizacji koncepcji „Roweru metropolitalnego”, która zakłada uczynienie z roweru równorzędnego środka transportu w całym systemie metropolitalnej mobilności. 

Metropolitalne myślenie o rowerach nie kończy się jednak na ich zakupie dla urzędników. Na Stadionie Śląskim zaprezentowano dziś także, szeroko konsultowany społecznie, „Wstępny projekt studium systemu tras metropolitalnych”.

– Połączenie wszystkich gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zintegrowanym systemem tras rowerowych, zbudowanie tych tras zgodnie z najnowocześniejszymi standardami, koordynacja inwestycji infrastrukturalnych poszczególnych gmin - to gigantyczne zadanie z uwagi na skalę, obszar i koszty realizacji. Jesteśmy na początku drogi. – tłumaczy Karolina Wadowska, członek zarządu Metropolii GZM. 

Przebieg dróg rowerowych, zapewniający ciągłość i bezpieczeństwo przejazdów pomiędzy gminami i miastami Metropolii, to kolejne z założeń koncepcji „Roweru metropolitalnego”. Zawiera się w niej także ujednolicenie wytycznych dla gmin w zakresie budowy infrastruktury rowerowej. A ostatnim jej etapem będzie stworzenie metropolitalnego systemu wypożyczalni rowerów. 

Zwieńczeniem spotkania na Stadionie Śląskim był Wielki Wyścig Samorządowców. Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i oficerowie rowerowi metropolitalnych gmin wsiedli na rowery elektryczne i wystartowali w symbolicznym wyścigu - nie o puchary i medale, choć te także były - ale o nowoczesny i ekologiczny transport metropolitalny, którego integralną częścią jest rower. Chorzów reprezentował wiceprezydent Marcin Michalik.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.