Sesja na jubileusz miasta. Wideo i zapis relacji na żywo

Chorzowianin 2018-09-20 | Komentarzy: 0
Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 150-lecia nadania praw miejskich Królewskiej Hucie, odbyła się w Chorzowskim Centrum Kultury 20 września. Przedstawiamy relację z uroczystości.
Sesja na jubileusz miasta. Wideo i zapis relacji na żywo

Uroczysta Sesja Rady Miasta | zdjęcia Adrian Ślązok

18:04
Rozpoczęła się 53. sesja Rady Miasta.

To uroczysta sesja z okazji 150 lat miasta Królewska Huta. W Chorzowskim Centrum Kultury zebrali się radni, władze miasta, przedstawiciele władz miast sąsiednich sejmiku województwa śląskiego, posłowie i goście z miast partnerskich.

Waldemar Kołodziej nakreślił krótką historię Królewskiej Huty. - Jesteśmy spadkobiercami samorządowych tradycji – mówi Waldemar Kołodziej, wiceprzewodniczący Rady Miast.

- Jest to okazja do wspomnień – mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa i przypomina ważne daty związane z historią naszego miasta. Mówi m.in. o latach 30. minionego wieku i kształtowaniu się obecnego Chorzowa, nawiązuje też do historii Zakonu Bożogrobców.

- Dla rozwoju miast duże znaczenia miały starania hrabiego von Redena – podkreśla Prezydent.

(...)

- Przed nami kojenie wydarzenia oddanie rynku czy pierwszego w Polsce Muzeum Hutnictwa - mówi Andrzej Kotala.

18:19
Krótki wykład wygłasza profesor Tadeusz Sławek.

- Praca nad miastem i myślenie o mieście to myślenie nad sensem naszego życia – mówi profesor. (…). Profesor podkreśla, że miasta śląskie były miastami pogranicza. - To miasta otwarte na to, co się dzieje dookoła. To nie są miasta zamknięte. (…). Są otwarte na to, co się dzieje, gotowe do przyjmowania obcego.(...). Miasta pograniczne były zawsze proeuropejskie. 

18:33
Trwają wystąpienia zaproszonych gości.

- Tu byli wspaniali duszpasterze, którzy pokazali pełny wymiar chrześcijaństwa – mówi arcybiskup Damian Zimoń i przedstawia sylwetki najbardziej zasłużonych księży. Mówi m.in. o ks. Józefie Czempielu i Ignacym Jeżu oraz Konradzie Szwedzie.

- Parę słów o ks. Markwicy, bo to był człowiek bardzo dynamiczny. Gromadził młodzież w Ruchu Światło Życie. (…). Człowiek, który nagle umarł. Jego pogrzeb to była manifestacja, wielkie świadectwo. Na pewno macie, każdy swojego księdza czy proboszcza, który tu pracował. Chorzów po wojnie wybudował 6 kościołów. Ściągał też kościoły z innych terenów, ciekawe, drewniane - mówi duchowny.

Przemawia poseł Marek Wójcik.

- Właściwie to są 150. urodziny miasta. (…). Chorzów był pierwszym miastem na Śląsku, którego władze świadomie odwoływały się do tradycji dziewiętnastowiecznych - mówi.

Mówi Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego.

- To faktycznie 150. urodziny, geburstag Królewskiej Huty, mojego miasta. Miasta, w którym się urodziłem, w którym chodziłem do liceum i szkoły muzycznej.

Henryk Mercik mówi o historii swojej rodziny, związanej z naszym miastem.

- Losy mojej rodziny są typowe dla miasta przemysłowego. Wiele rodzin wiązało los z tym miejscem. Widocznie moi przodkowie odnieśli tu sukces.(..). Oni tworzyli, budowali to miasto. (…). Jednak to miasto jest stosunkowo młode. Powstało wokół huty, to huta była sercem i marką tego miasta. Huta dała nazwę temu miastu. (…). Wiemy, że wszystkim miastom nie zawsze działo się bardzo dobrze. (…). Również Chorzów doznał pierwszego zawału. Stało się to ponad 20 lat temu, kiedy większa część przemysłu praktycznie zniknęła. (…). Pacjent przeżył i wraca powoli do zdrowia. (…). Życzę, żeby to miasto znalazło swoje drogi. (…). Najważniejsza rzecz, która się udała Chorzowowi w ostatnich latach to budowa samorządów. (…). Szanujmy sobie to, że mamy samorządność. (…). Wierzę w to, że Chorzów będzie dalej znaczącym punktem na mapie województwa – mówi Henryk Mercik.

Waldemar Kołodziej zaznacza, że dzisiejsza uroczystość to także okazja do uczczenia 20 lat partnerskiej współpracy z węgierskim miastem Ózd i czeskim Zlinem.

Przedstawiciele władz miasta partnerskich zapewniają o dobrej współpracy i jej kontynuowaniu w przyszłości.

19:05
Koniec sesji.

Po oficjalnej części obrad odbył się koncert muzyki poważnej. Wśród zaprezentowanego repertuaru znalazło się premierowe wykonanie dedykowanego miastu Chorzów utworu Adama Wesołowskiego Sinfonia industrialna na orkiestrę smyczkową i multimedia. Na zakończenie kompozytor przekazał pamiątkową partyturę na ręce Prezydenta Miasta. Wykonawcy koncertu to: Anna Noworzyn-Sławińska (sopran), Andrzej Lampert (tenor), AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.  

Wojciech Zawadzki

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.