Strażacy świętują, miasto wspiera

Chorzowianin 2018-05-11 | Komentarzy: 0
Już jutro na terenie Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Chorzowie, odbędą się uroczystości z okazji Dnia Strażaka, połączone z przekazaniem urządzenia do sprawdzania masek, aparatów powietrznych i ubrań gazoszczelnych przez prezydenta Chorzowa.
Strażacy świętują, miasto wspiera

Dzień Strażaka to coroczna okazja by nagrodzić i awansować na wyższe stopnie wyróżniających się strażaków. | fot. archiwum

Dzień Strażaka to coroczna okazja by podsumować miniony rok oraz nagrodzić i awansować na wyższe stopnie wyróżniających się pracowników komendy.

Nagrodzeni zostaną strażacy szczególnie zasłużonych w akcjach ratowiczo-gaśniczych i w pracy na komendzie oraz ci, którzy prowadzą warsztaty w Centrum Edukacji Pożarniczej. Otwarte we wrześniu 2016 roku CEP cieszy się olbrzymim zainteresowaniem.

– Odwiedzają nas głównie dzieci, ale też całe rodziny, czy seniorzy. To idealne miejsce, by w sposób kompleksowy i przystępny uświadamiać mieszkańców na temat pożarów, wypadków komunikacyjnych, czy zagrożającego życiu tlenku węgla – opowiada bryg. Janusz Garncarczyk, komendant miejski PSP.

Tradycją chorzowskich obchodów święta gaszących pożary jest przekazanie przez prezydenta nowego sprzętu, zakupionego z budżetu miasta. W tym roku wyposażenie komendy powiększy się o urządzenie do sprawdzania masek, aparatów powietrznych i ubrań gazoszczelnych.

Nowe urządzenie do sprawdzania masek i ubrań gazoszczelnych pozwoli na bieżąco kontrolować stan wyposażenia. | fot. pat

– Jest to urządzenie, na którym można skontrolować nasz sprzęt, jego szczelność i przepuszczalność. Do tej pory musieliśmy jeździć na kontrolę do innych jednostek. Teraz będziemy mogli na bieżąco sami sprawdzać nasze wyposażenie – tłumaczy bryg. Gancarczyk.

Strażacy otrzymują środki na bieżącą działąlność z budżetu państwa. Wiele remontów wykonują też sami strażacy. Jednak, jak podkreśla komendant miejski PSP, pomoc samorządu jest nieodzowna.

– W ostatniej dekadzie, z budżetu miasta otrzymaliśmy cztery miliony siedemset tysięcy złotych. Dzięki tym środkom mogliśmy zakupić nowe samochody, urządzenia i sprzęt gaśniczy, ale także na przykład, zrewitalizować główną klatkę schodową, przywracając jej dawny blask, a przypomnę, że budynek komendy powstał w 1906 roku – mówi J. Garncarczyk.

To nie koniec remontów w chorzowskiej straży. Na 2019 rok planowana jest kompleksowa modernizacja sali gimnastycznej wraz ze wspinalnią oraz termoizolacja budynku. 

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.