Wybieramy Samorząd

Chorzowianin 2018-10-15 | Komentarzy: 0
Przed nami wybory samorządowe. W niedzielę, 21 października, mieszkańcy zdecydują kto będzie ich reprezentował w Radzie Miasta i w Sejmiku Województwa Śląskiego. Wybierzemy także prezydenta miasta. Kadencja nowego samorządu potrwa 5 lat.
Wybieramy Samorząd

21 października odbędą się wybory samorządowe | fot. arch. chorzowianin.pl

O reelekcję będzie się ubiegać obecny prezydent Chorzowa - Andrzej Kotala, startujący w wyborach z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Do rywalizacji z nim stanęli: Rafał Adamus z Komitetu Wyborczego Śląskiej Partii Regionalnej, Jerzy Bogacki z Komitetu Wyborczego Wyborców Jerzy Bogacki, Dariusz Olejniczak z Komitetu Wyborczego Wyborców Społeczna Inicjatywa Mieszkańców Chorzowa, Leszek Piechota z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, Adam Trzebinczyk z Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz'15 oraz Artur Żurek z Komitetu Wyborczego Wyborców Niezależny Chorzów.

O mandaty do 25 osobowej Rady Miasta powalczą przedstawiciele 8 komitetów. Poza wymienionymi, zarejestrowano także Komitet Wyborczy Wyborców Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem, który nie wystawił swojego kandydata na prezydenta.

Chorzowianie, wspólnie z mieszkańcami Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic i Zabrza wybiorą także radnych do Sejmiku Województwa Śląskiego. W okręgu nr 5 zarejestrowano 105 kandydatów, do zdobycia jest 6 mandatów.

W naszym mieście jest zarejestrowanych 82 436 wyborców. Głosy oddawać będziemy w 63 obwodach. Podczas wyborów samorządowych miasto podzielone jest na 4 okręgi wyborcze. W każdym zarejestrowana jest inna liczba wyborców. Proporcjonalnie do liczby wyborców każdemu okręgowi została przyporządkowana liczba mandatów, o które będą ubiegać się kandydaci na radnych: w okręgu nr 1 – 7 mandatów, w okręgu nr 2 – 6 mandatów, w okręgu nr 3 – 7 mandatów, w okręgu nr 4 – 5 mandatów.

Jeżeli podczas pierwszej tury wyborów nie poznamy zwycięzcy o fotel prezydenta, to 4 listopada przeprowadzona będzie druga tura głosowania. Przechodzi do niej dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.

Tak wygląda podział na okręgi wyborcze:

Okręg nr 1

7 mandatów

22624 wyborców

8 zarejestrowanych list

60 kandydatów

Okręg nr 2

6 mandatów

18786 wyborców

8 zarejestrowanych list

57 kandydatów

Okręg nr 3

7 mandatów

23348 wyborców

8 zarejestrowanych list

56 kandydatów

Okręg nr 4

5 mandatów

17678 wyborców

8 zarejestrowanych list

52 kandydatów. 

Więcej o wyborach samorządowych - kliknij

wojz

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.